
Poslanci navrhují úpravy systému příspěvků a podpor pro válečné veterány. Ti s přiznaným starobním nebo invalidním důchodem by příspěvky nově využili i na zajištění zdravotní, sociální a komunitní péče i stravování.
Skupina poslanců zastoupená všemi stranami navrhuje v novele zákona o válečných veteránech nový systém příspěvků a další úpravy pro dostupnější péči a podporu válečným veteránům i jejich blízkým osobám. Předlohu ve středu [7.5.] na svém jednání projedná vláda. Podle podkladů by se k ní měla postavit kladně.
„Přijetím úprav stávajícího zákona o válečných veteránech bude vytvořen systém péče, který bude již ve svém základu srovnatelnější s dalšími členskými zeměmi NATO,“ píši v důvodové zprávě předkladatelé změn v čele s Janem Hofmannem [ODS].
Mezi ně dále patří Josef Flek [STAN], Michal Zuna [TOP 09], Jiří Horák [KDU-ČSL], Pavel Růžička, Lubomír Wenzl [oba ANO]. Dále Radovan Vích [SPD] a Olga Richterová [Piráti]. Novelu navrhují poslanci schválit ve zrychleném řízení. Tedy v úvodním kole sněmovního jednání.
V Česku žije podle důvodové zprávy více než 16 600 válečných veteránů. Dopady na státní rozpočet při přijetí změn dosáhnou v příštím roce až 41,4 milionu korun. Postupně do roku 2030 mají růst až na 97 milionů korun ročně.
Váleční veteráni dostanou příspěvek i na sociální péči
Válečnými veterány nejsou jenom účastníci odboje za druhé světové války. Ale také vojáci a příslušníci armády nebo bezpečnostního sboru, kteří sloužili nepřetržitě alespoň 90 dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu. Anebo se zhoršenou bezpečnostní situací.
O osvědčení válečného veterána mohou žádat také lidé nasazení v ostatních zahraničních operacích na dobu delší než 360 dnů.
Válečná traumata pronásledují vojáky USA i 20 let od invaze do Iráku
Nynější příspěvek na stravování, příspěvek na rekreační pobyt a příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči předloha začleňuje do nového příspěvku válečného veterána, a to se širším využitím. Celkem by mohl činit až 25 000 korun.
Váleční veteráni, kteří pobírají starobní nebo invalidní důchod, by mohli peníze nově využít na zdravotní, sociální a komunitní péči a na stravování. Ministerstvo by mohlo poskytnout příspěvek i osobám blízkým.
Američtí experti v Česku školí Ukrajince ve zvládání válečných traumat
Nově navrhovaný příspěvek na sociální služby má ministerstvo posílat válečným veteránům se starobním nebo invalidním důchodem, jejichž příjem je nižší než 1,5násobek průměrné starobní penze za předcházející rok. Tato podpora by mohla činit až 25 000 korun měsíčně.
Volné místo v lázních si mají pacienti shánět sami, navrhuje ministerstvo
Novela upravuje například i pobyt ve vojenském ubytovacím zařízení, komunitní péči a ubytování v domovech pro válečné veterány. Předloha nově umožní osobám blízkým a některým spolkům žádat o osvědčení válečného veterána pro zemřelé vojáky a civilní zaměstnance.
–ČTK/VRN–