Za kartelové dohody o minimálních cenách a objemech dodávek a manipulaci s citlivými údaji dostal výrobce farmaceutických látek společnost Alchem a její dceřiná společnost od Evropské komise [EK] pokutu 489 tisíc eur [12 mil. Kč.].
Světový výrobce široce používaných účinných látek k výrobě léků, indická společnost Alchem, odmítl jako jediný ze šesti do kartelu zapojených společností urovnání sporu dohodou. V říjnu 2023 jim EK nabídla narovnání tím, že zaplatí pokutu za porušování hospodářské soutěže. Alchem na dohodu ale nepřistoupil. Proto nekalé jednání Alchemu dál vyšetřovaly unijní orgány. Nyní rozhodly v neprospěch společnosti a vyměřily jí finanční sankci ve výši 489 tisíc eur [12 mil. Kč].
„Rozhodnutí ukončuje naše vyšetřování kartelu SNBB [léková složka, pozn. red.], který se týkal aktivní farmaceutické složky používané k výrobě široce předepisovaných léků. Naše vyšetřování ukázalo, že Alchem, jediný výrobce, který se rozhodl spor neurovnat, nelegálně koordinoval ceny a přiděloval kvóty po dobu více než 12 let,“ uvedla ke konci vyšetřování Teresa Ribera, místopředsedkyně pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci.
Komise porušila při nákupu vakcín proti covidu pravidla transparentnosti
Podle Komise vyšetřování ukázalo, že Alchem, který má pobočku i ve Švýcarsku, jednal protiprávně v Evropském hospodářském prostoru [EHP] od listopadu 2005 do začátku února 2018. A podle eurokomisařů jde vůbec o první kartel, který EK prokázala a pokutovala ve farmaceutickém odvětví týkající se obchodu s účinnou látkou.
Kartelové dohody farma skupiny Alchem
Světový producent účinných látek pro farmaceutický a kosmetický průmysl Alchem se měl dopustit porušování hospodářské soutěže na území EHP při dodávkách farmaceutické složky zvané N-butylbromidu skopolaminu/hyoscinu [SNBB]. Jde o surovinu potřebnou pro výrobu léků na uvolnění křečových stahů orgánů trávicího a močového ústrojí. Lékaři je předpisují například na zklidnění žlučových a močových cest nebo žaludku.
Podle Komise zástupci Alchem vedli jednání a souhlasili se stanovením minimální prodejní ceny této látky distributorům a výrobcům generických léků. Dále vyšetřování zjistilo, že Alchem stanovoval kvóty pro odběr účinné látky a také si vyměňoval obchodně citlivé informace.
„Společnost Alchem se rozhodla při vyšetřování s Komisí nespolupracovat. Proto nedošlo k žádnému snížení pokuty podle pravidel EU z roku 2006. Ani podle oznámení o narovnání z roku 2008,“ píše v oznámení o ukončení šetření EK.
Unijní poplatky za léky v odpadních vodách nejspíš léky výrazně zdraží
Při vyčíslení pokuty společnosti Alchem Komise vycházela z ročních tržeb skupiny a také doby trvání nekalé hospodářské soutěže, vysvětlují zástupci EK. Přičemž vyšetřování Komise zahájila poté, kdy ji na věc upozornila, respektive o prošetření požádala společnost C2 PHARMA v dubnu 2019.
I tato firma se zabývá výrobou a dodávkami aktivních farmaceutických látek pro výrobu léků. Byť ve srovnání s Alchem s významně kratší podnikatelskou historií. Zatímco Alchem pokrývá dodávkami svých aktivních látek světové trhy a funguje od 30. let minulého století, tak skupina C2 Pharma na trhu působí teprve od roku 2014.
–VRN–