Muž z Pyšel na Benešovsku zemřel po užití syntetické drogy, ukazují předběžně výsledky pitvy. Toxikologická analýza ukazuje na předávkování nitazenem, syntetickým opioidem s násobně vyšším účinkem, než má heroin.
K intoxikovanému muži vyjeli zdravotničtí záchranáři tento týden v úterý [8.7], jeho zdravotní stav byl vážný. Po převozu do nemocnice muž zemřel.
„Z předběžného výsledku soudní pitvy vyplývá, že muž zemřel na intoxikaci psychoaktivními látkami,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.
V krvi měl muž podle toxikologické analýzy stopy nitazenu. To je syntetický opioid, který je několikanásobně silnější než heroin. V domě, kde se muž zřejmě předávkoval, policisté zajistili sáčky s bílou látkou, které se nyní analyzují. Nitazen, syntetický opioid, je několikanásobně silnější než heroin, morfium nebo fentanyl. K předávkování jím stačí podle Národní protidrogové centrály [NPC] i velmi malá dávka.
„Nitazeny, spirochlorphine nebo fentanyl a jejich deriváty jsou silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí,“ uvádí tisková mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.
Na předávkování loni v ČR zemřelo 77 osob. Roli hrál i fentanyl
Letos v květnu NPC vydala varování před experimentováním s těmito velmi nebezpečnými drogami.
„V České republice se objevilo několik případů předávkování syntetickými opioidy. Jde o velmi silné a nebezpečné látky. Smrtelnou intoxikaci může způsobit mikroskopické množství,“ uvedla mluvčí.
Syntetické drogy i do Česka míří z Číny a Indie
Policie podle ní vyšetřuje tři případy s návazností na tyto syntetické látky. Dva lidé zemřeli, třetí předávkování přežil. Na konkrétní látku, kterou tito lidé užili, ukáží až výsledky toxikologického rozboru.
„S velkou pravděpodobností se jednalo o syntetické opioidy,“ uvedla mluvčí.
Kokain se stává hrozbou pro Evropu, je levnější než pervitin
Nitazeny, spirochlorphine a fentanyl a jejich deriváty patří mezi silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí. Každý rok se i u nás objevují nové substance a deriváty. Podle toho, jak je policie zachytává, se zařazují na seznam návykových látek.
„Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě je Čína a Indie. Vyskytují se v různých formách, převážně v podobě bílé krystalické látky,“ vyjasňuje Šmoldasová.
SÚKL pozastavuje dodávky fentanylu do Česka. Jeho spotřeba roste
Podle policejních zjištění si drogy lidé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích s doručením poštou nebo zásilkovými službami. Tímto způsobem se do Česka dostává i fentanyl. Dále se v Česku často získává z náplastí na tlumení bolesti.
„Vysoce rizikové nitazeny se také mohou objevit v padělaných lécích na bolest, v zahraničí se prodávají jako „syntetický heroin“,“ uvádí NPC.
Nitazeny vyvinuli vědci jako opioidní analgetika. Kvůli jejich extrémní síle, riziku závislosti a předávkování je však úřady pro lékařské využití nikdy neschválily. Na trhu s nelegálními drogami se začaly nitazeny více objevovat po regulaci fentanylu. Záchyty nebezpečného opioidu už hlásí také Estonsko, Polsko, Irsko nebo Francie.
–VRN–