Kilo mouky stojí v Gaze v přepočtu 633 korun. Podvýživa je všude

0
33
Gaze
Palestinské dítě trpící podvýživou podstupuje lékařskou prohlídku na klinice na severu Gazy. / Foto: Lékaři bez hranic

„Tohle je poprvé, co jsme svědky tak závažného počtu podvyživených pacientů,“ říká Mohammed Abu Mughaisib, zástupce koordinátora zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic v Pásmu Gazy. Podle něj jde o záměr izraelské vlády.

„Mohlo by skončit zítra, pokud by izraelské úřady povolily přísun potravin ve velkém množství,“ říká Abu Mughaisib.

Počet pacientů na klinice ve městě Gaza, kde působí Lékaři bez hranic, se za necelé poslední dva měsíce zčtyřnásobil. V květnu tam lékaři registrovali 239 případů podvýživy, na začátku července už jich bylo 983. Z nich 326 – tedy více než 30 procent – byly děti ve věku od šesti do 23 měsíců.

„Nikdy jsem nic takového neviděla. Matky mě prosí o jídlo pro děti. Těhotné ženy v šestém měsíci neváží více než 40 kilogramů. Situace je více než kritická,“ říká lékařka Joanne Perry pracující v porodnici Helou v metropoli Gaza, která je v oblasti na své třetí misi.

Ženy v Gaze rodí na veřejných záchodcích. Samy a bez pomoci

„Spoustu dětí se nyní rodí předčasně. A to se děje v důsledku míry podvýživy u těhotných žen, špatné dostupnosti čisté vody a dalších sanitárních služeb,“ říká Perry a dodává: „Naše jednotka intenzivní péče na neonatálním oddělení je přeplněná. Jediný inkubátor sdílí i čtyři nebo pět miminek.“

Jedno jídlo denně pro většinu lidí

Ceny potravin v Gaze kvůli vleklému konfliktu prudce vzrostly. Například jeden kilogram cukru stojí podle Světového potravinového programu v průměru 76 dolarů [cca 1 604 Kč]. Kilogram brambor nebo mouky stojí téměř 30 dolarů [cca 633 Kč].

Podle zástupců Lékařů bez hranic mnoho rodin v Gaze přežívá na jedné porci jídla denně. Často jde o rýži, těstoviny nebo luštěniny. Nejtěžší, nebo spíše úplně nemožný, je přístup ke chlebu, čerstvé zelenině nebo čemukoli s bílkovinami.

„Rodiče záměrně vynechávají jídlo, aby nakrmili své děti. A to dokonce i podvyživené ženy, které dostávají v nemocnicích terapeutickou stravu, tedy léčebné doplňky, se nakonec rozhodnou podat ji svým dětem,“ říká mluvčí tuzemské pobočky Lékařů bez hranic Nikola Kaňovská Tenevová.

K zabití 15 zdravotníků v Gaze vedlo profesní pochybení, uvádí Izrael

„Jsem matka a nemohu jim to zazlívat. Udělala bych totéž,“ doplňuje ji Nour Nijim z týmu Lékařů bez hranic přímo v Gaze.

Zároveň ale dodává: „Ale jako zdravotník se cítím bezmocná. Lidé hladoví a žádají o terapeutickou výživu. My jí ale nemáme dostatek a můžeme ji předepsat opravdu jen těm s diagnostikovanou podvýživou.“

Vyhladovění jako politické rozhodnutí

Podle lékařů je šířící se podvýživa výsledek politických rozhodnutí izraelských autorit. Jídla proudí do Gazy takové minimum, že její obyvatele sotva drží na hraně přežití. Zavedená distribuce je podle zdravotníků neefektivní a nebezpečná. Lidé riskují své životy i pro pytel mouky.

„Kvůli zničené infrastruktuře také dochází ke kontaminaci odpadních vod. A omezení dodávek pohonných hmot de facto znemožňuje výrobu čisté vody. Otřesné životní podmínky v přeplněných táborech mají dopad na zdraví lidí a ohrožují jejich imunitu,“ upozorňuje na dopady konfliktu Nikola Kaňovská Tenevová.

OSN: V Pásmu Gazy se situace kvůli trvající blokádě dál zhoršuje

Obyvatelé Pásma Gazy byli už před událostmi z října 2023 závislí na dovozu zboží a zásob zvenčí. Každý den dovnitř vjíždělo průměrně 500 kamionů. Od 2. března 2024 už se ani těch 500 nákladních aut do Gazy nedostalo. Hraniční přechody jsou často uzavřeny nebo fungují s omezeními.

„Trhy jsou buď prázdné, nebo potraviny pro většinu cenově nedostupné,“ říká Tenevová.

Produkce místních potravin je podle ní nemyslitelná. To kvůli pokračujícím bojům a zničené půdě a infrastruktuře.

Aktuální zpráva z Gazy

Co se týče bojů v Pásmu Gazy, čerstvá zpráva agentury AFP ze včerejšího dne [13.7.] hovoří o tom, že nejméně 27 lidí včetně dětí zabily v ranních hodinách izraelské údery. Podle mluvčího civilní obrany provedl Izrael údery před svítáním a brzy ráno a zasáhly hlavně domy a uprchlické tábory.

Při úderu na dům v uprchlickém táboře Šatí u města Gaza zemřelo pět Palestinců, včetně žen a dětí. Při dalších dvou úderech na domy zemřeli tři lidé, včetně jednoho dítěte, uvedl mluvčí civilní obrany Pásma Gazy.

Ve válce a ozbrojených konfliktech žije nejvíc dětí v historii

V uprchlickém táboře Nusajrát v centrálním Pásmu Gazy zahynulo při zásahu deset lidí, dodal. Dalších šest Palestinců zabily izraelské údery poblíž místa distribuce pitné vody. A další tři lidé přišli o život při náletu na uprchlický tábor na jihu území.

Vzhledem k omezením uvaleným na média ze strany Izraele, který Pásmo obléhá, a obtížím při získávání přístupu na místo, není agentura schopna nezávisle ověřit údaje a tvrzení různých stran.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here