
Malý robot jménem Robic s lidmi v Domově a Centru denních služeb v Jablonci nad Nisou cvičí, hraje hry a povídá si s nimi. Dokonce si společně čistí zuby. Klienti domova si malého Robica oblíbili a těší se na práci s ním.
Sociální robot jménem Robic španělského výrobce Inrobics Rehab funguje s pomocí umělé inteligence [AI]. Vybavený je softwarem speciálně navrženým pro terapeutická cvičení a kontakt s lidmi s autismem a kombinovanými vadami.
„Jsme teprve třetí taková reálná aplikace v Evropě,“ řekl Petr Dobrovský, jednatel ARR – Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje, jež zajistila robota pro jablonecké centrum.
Přístroj připomínající malého člověka má centrum zatím jenom zapůjčený a to na dobu čtyř měsíců. Což vyjde na zhruba 225 000 korun. Náklady na jeho zapůjčení hradí evropské fondy společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
Podle Dobrovského si kontakt s Robicem otestují i lidé z turnovského spolku Slunce všem. Pokud by chtěl kraj robota pořídit, jeho pořizovací cena je podle Dobrovského asi tři čtvrtě milionu korun.
Sociální robot s lidmi dobře komunikuje a třeba i tančí
Z malého robota Robica připomínajícího spíše hračku jsou lidé docházející do jabloneckého centra nadšení, komunikují s ním, hrají míčové hry a rozhodně se ho nebojí.
„Jak je menší a drobnější, je roztomilejší a nepůsobí dominantně a nevyvolává žádnou agresi. Používáme ho k aktivizaci klientů, ke cvičení, dá se pracovat se stimulací kognitivních funkcí při poznávání barev, zvířat. On dokáže krásně předvést zvířata a klienti můžou hádat, která to jsou,“ popisuje dovednosti Robica ředitelka Domova a Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou Lenka Kadlecová.
A nejen to. Lidé v centru s Robicem podle ní trénují i denní rutinu jako čištění zubů nebo hygienu.
„Řekla bych, že s ním se více snaží,“ hodnotí asistentka Centra Renata Pulkrábková.
Robic umí klienty Centra i pochválit
Cvičení s robotem si v Centru oblíbil dvaatřicetiletý Marek, který má mentální postižení kombinované s autismem. Při cvičení Marek trpělivě poslouchal to, co mu robot říká. Ten i předcvičoval a zároveň kontroloval, zda Marek provádí cviky správně. A také ho hned pochválil. Krátké cvičení zakončili za odměnu tanečkem.
„Klienti nejčastěji oceňují hry se slovy a jednoduché pohybové cviky s hudbou. Baví je aktivity, kde zapojují ruce i paměť. Například házení míčkem a skládání obrázků, protože jsou zábavné a motivující,“ odpověděl na dotaz, co klienti nejraději dělají, sám Robic.
Homesharing: Dobrovolníci pomáhají rodičům dětí s postižením i v ČR
Podle ředitelky Kadlecové by malého robotického pomocníka v Centru určitě uvítali natrvalo. Do Centra docházejí děti a dospělí s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od 11 do 80 let. V zařízení se věnují cvičení a upevňování základních návyků tak, aby se klienti dokázali o sebe co nejvíce postarat sami bez pomoci druhých. Do Centra může denně přijít až čtyřicítka klientů a pracuje v něm asi padesát lidí.
„V posledních letech přibývá klientů s poruchou autistického spektra, každý ten klient je jiný a práce s ním je jiná,“ doplnila Kadlecová.
Při práci s robotem Robicem proto oceňuje, že se umí klientům přizpůsobit a vyhodnotit jejich pokroky, jak se zlepšilo jejich soustředění, slovní zásoba nebo motorika. A také toho, že je za jejich úspěchy, byť i ty drobné, pochválí.
–ČTK/VRN–