EK chce víc peněz z tabáku a nikotinu, ČR přijde o další miliardy

0
68
tabaku_a_nikotinu
Evropská komise v čele se svou šéfkou Ursulou von der Leyenovou představila ve středu [16.7.] návrh rozpočtu EU na nové sedmileté období ve výši 2 biliony eur. Prostředky si zvýší EK i vyšším inkasem spotřební daně na tabákové a nikotinové výrobky od členských států. / Foto: EU

Podle Evropskou komisí [EK] zveřejněného návrhu na úpravy zdanění tabáku a nikotinu má EK členským státům určit minimální sazbu jejich spotřební daně. Z ní mají unijní země odvádět 15 procent z tohoto příjmu rovnou do unijního rozpočtu.

Na revizi Evropské směrnice o spotřební dani z tabákových výrobků a jejích dopadů do národních rozpočtů upozornil hlavní ekonom BHS a ekonomický poradce premiéra Petra Fialy [ODS] Štěpán Křeček.

„Evropská unie bude po Česku požadovat, aby každý rok odvedlo zhruba 8 miliard korun ze spotřební daně přímo do unijního rozpočtu,“ vyčíslil dopady nové evropské legislativy.

Pro český rozpočet podle Křečka stanovení minimální daňové sazby na tabák a nikotin znamená, že přikročí ke zvýšení spotřební daně na tuto skupinu výrobků. To proto, aby se nesnížilo národní inkaso z této daně. Problém ale je, že vyšší zdanění cigaret a dalších tabákových a nikotinových výrobků obvykle přináší opačný efekt. To je nižší výběr na dani. Nikoliv pak v důsledku, že by vyšší zdanění přimělo konzumenty s užíváním těchto výrobků přestat či je omezit, ale ti se obracejí na nelegální trhy Štěpán Křeček.

„Česko se už od roku 2020 potýká s tím, že příliš vysoká sazba spotřební daně vede k poklesu výběru. Vloni rozpočet počítal s tím, že od uživatelů nikotinu získá 61,7 miliardy korun, ve skutečnosti vybral jen 56,9 miliardy,“ říká Štěpán Křeček..

O rok dříve, v roce 2023, dosáhl plán výběru spotřební daně z tabáku a nikotinu ještě většího rozdílu. Tehdy skončil oproti plánu v minusu přes 12 miliard korun.

Vyšší daně podporují černý trh

U Komisí navrhovaném vyšším zdanění tabáku a nikotinu, respektive vyšších odvodů do unijní kasy upozorňuje ekonom na další dopady takové změny.

„Protože míra legální spotřeby je v jednotlivých zemích různá, přispívaly by jednotlivé země rozdílně. A protože konzumenti nejvýše zdaněných tabákových výrobků jsou většinově z příjmově slabších skupin, přispívali by tito spotřebitelé do EU rozpočtu nejvíce,“ uvádí.

Rakovina plic je na vzestupu. V 90 % za ni může kouření

Eurokomisaři navrhovaná minimální sazba spotřební daně pro Česko znamená zvýšení sazby na cigarety zhruba o dalších 15 procent. Takové skokové daňové zatížení podle Křečka přivede velkou část spotřebitelů na nelegální trh s cigaretami. Což potvrzují zkušenosti z minulých let.

„Právě takto vysoké jednorázové zvýšení sazeb odstartovalo v roce 2020 žně na černém trhu s tabákem. Dnes platí, že skoro každá pátá cigarety vykouřená v Česku, nebyla v Česku zdaněná,“ tvrdí.

Nejčastěji se k nám dovážejí pravé cigarety z Polska. A rychle roste obchod s padělky vyrobenými ve vlastních padělatelských dílnách.

Komise myslí i na nikotinové sáčky a zahřívaný tabák

V návrhu Komise stanovuje minimální sazby daně na nikotinové výrobky. Jako jsou zahřívaný tabák, elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Ty v době vzniku původní směrnice, v roce 2011, trh ještě neznal.

„I když pro tyto kategorie výrobků nastavuje nižší sazby než pro ty spalované, zejména u nikotinových sáčků navrhovaná výše sazeb přinese další skokové zdražení,“ říká ekonom.

Nikotinové sáčky už si mládež nekoupí. Senát schválil zákon

A za pozitivní v takovém případě považuje, že tímto zdaněním sortiment Komise v podstatě zlegalizuje. Některé členské země totiž hovoří o zákazu celého tohoto sortimentu. Především pak nikotinových sáčků.

Na slabé zdanění tabáku a nikotinu a výrobků s jejich obsahem upozornila na svém červnovém představení Zprávy o kontrole tabáku Světová zdravotnická organizace [WHO]

Její vedení doporučuje zdanění těchto výrobků ve výši 75 % a více z ceny oblíbené značky.

„Víme, co funguje, viděli jsme, že to funguje. Teď musíme překlenout mezery,“ řekl na akci Rüdiger Krech, ředitel pro zdravotnické systémy a inovace WHO.

WHO volá po vyšším zdanění cigaret, EK už na tom pracuje

Zároveň zdravotnická organizace vyzvala, aby národní autority zvýšily své úsilí v oblastech regulace tabáku. To podle nich v posledních letech stagnuje. Zaměřit se mají na omezení dostupnosti tabákových výrobků a na jejich zdanění. WHO považuje za důležité investovat prostředky do programů na odvykání kouření a kampaní ve veřejném prostoru.

Vyšší zdanění tabáku a nikotinu nezajistí vyšší výběr

Podle Štěpána Křečka je to ale právě vysoké zdanění tabákových a nikotinových výrobků, které vede k nižším výběrům spotřebních daní. Nikoli však kvůli tomu, že je lidé méně užívají. Ale kvůli tomu, že si je pořizují na černém trhu.

„Zejména je potřeba se při vyjednávání o zdanění oprostit od dogmatického pohledu zdravotníků, že čím vyšší sazba, tím míň lidí kouří,“ uvádí ve svém vyjádření k úpravě unijní směrnice.

Za příklad dává země jako Francie, Británie a Austrálie, které prokazují, že je tomu přesně naopak.

Válku s tabákem už EU „vyhrála“. Nyní se zaměří na nikotin

„Příliš restrikcí vytváří perfektní prostředí pro černý trh. A výsledkem je, že oficiální statistiky výběru spotřební daně sice kolabují, nicméně mladiství si od pokoutných prodejců mohou koupit, co chtějí bez jakékoli kontroly a omezení,“ tvrdí ekonom.

Při určování daňového zatížení je podle něj stejně tak nezbytné pamatovat i na dopady na vnitřní bezpečnost členských zemí. Jen v České republice na padělcích vydělávají nelegální obchodníci přes miliardu korun ročně.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here