Test na rakovinu slinivky břišní z krve uzavřou čeští vědci příští rok

0
56
slinivky_brisni
Ilustrační foto: Freepik.com

V polovině příštího roku dokončí tým Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice klinickou studii diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve. Pak požádají vědci o certifikaci metody.

Prvního pacienta do testování na odhalení rakoviny břišní ze vzorku krve zařadili vědci loni v září. A jak upozornila mluvčí pardubické vysoké školy Martina Macková, metoda už získala patent v USA, Evropské unii, Singapuru a Japonsku. V posledně jmenované zemi se nyní prezentuje na světové výstavě EXPO 2025 snaží firma navázat kontakty pro vstup na zahraniční trhy.

„Předpokládáme, že první výsledky klinické studie budeme mít k dispozici již koncem tohoto roku. V polovině roku 2026 by měla být studie řádně ukončena a poté budeme zpracovávat výsledky s cílem získání certifikace testu,“ uvedla Karolína Kašparová z firmy Lipidica, která stojí za vývojem diagnostické metody.

Do klinického testování se podle ní zapojilo 14 komplexních onkologických center [KOC] v Česku. Pardubická firma Lipidica spadá pod český holding FONS JK Group a Univerzitu Pardubice. Vznikla v květnu 2022, aby metodu na včasné odhalení rakoviny slinivky břišní zavedla do klinické praxe.

Test rakoviny slinivky břišní ze vzorku krve

Do studie zaměřené na dvě skupiny osob je aktuálně zapojených 348 pacientů z celkového počtu 419. Testem procházejí lidé ve vysokém riziku rozvoje karcinomu slinivky a již nemocní, ale i ti s nově odhaleným nádorem na slinivce starší 18 let, a to se zhoubnými nádory v 1. a druhém stadiu nemoci.

Nábor u první skupiny rizikových osob vědecký tým v červnu ukončil, protože se mu podařilo rychle naplnit kapacitu. To mimo jiné i díky výzvě veřejnosti. Nábor v druhé skupině nemocných, pacientů s potvrzeným nálezem v 1. a druhém stadiu, stále pokračuje.

Na nádor slinivky upozorní změny v lipidech, poznají se z krve

V metodě Holčapkova týmu se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes 90 procent, tvrdí vědci.

Karcinom pankreatu desítky let nebolí, pacienti o něm neví

Pokud se specificita a citlivost testu potvrdí, potrvá dle odborníků ještě nějaký čas, než se test stane součástí standardní péče. A než bude jasné, zda jej proplatí zdravotní pojišťovny. Anebo si jej lidé budou hradit sami. Cena by ale neměla přesáhnout nízké tisíce korun.

Rakovinu slinivky břišní u nás lékaři ročně diagnostikují asi u 2 400 lidí, téměř 2 200 jí za stejné období podlehne. Podle odhadu odborníků a současného trendu nárůstu onemocnění se nemoc stane v roce 2030 druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění.

Riziko nádoru slinivky zvyšují její záněty i genetická mutace

„Rakovina slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádory vůbec – do poslední chvíle je bez příznaků, přestože se vyvíjí více než 10 let. Když začnou potíže, je už na léčbu obvykle pozdě,“ uvedl již dříve k nádorům slinivky břišní prof. Ondřej Urban, přednosta II. interní kliniky gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc. prof. Urban.

Osoby ve vyšším riziku karcinomu slinivky se vyplatí sledovat

Na vyléčení dává pacientům naději pouze operace, to je odstranění nádoru slinivky. K ní lékaři vzhledem k rozsahu onemocnění ale doporučují zhruba 20 procent nemocných. Zbytek jich je ve stadiu, kdy už jim lékaři prodlužují život v co nejlepší kvalitě.

Naději na lepší výsledky v léčbě karcinomu pankreatu dává právě zkoumaný krevní test. Protože u pacientů s pokročilým stadiem rakoviny slinivky se průměrná doba dožití pohybuje kolem 1,5 roku. Při včasném odhalení karcinomu se dožijí podle lékařů až šestkrát déle.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here