Muž z Pyšel zemřel po užití nitazenu, silné syntetické drogy

0
88
drogy
Ilustrační foto: Redakce Zdravé Zprávy

Muž z Pyšel na Benešovsku zemřel po užití syntetické drogy, ukazují předběžně výsledky pitvy. Toxikologická analýza ukazuje na předávkování nitazenem, syntetickým opioidem s násobně vyšším účinkem, než má heroin.

K intoxikovanému muži vyjeli zdravotničtí záchranáři tento týden v úterý [8.7], jeho zdravotní stav byl vážný. Po převozu do nemocnice muž zemřel.

„Z předběžného výsledku soudní pitvy vyplývá, že muž zemřel na intoxikaci psychoaktivními látkami,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.

V krvi měl muž podle toxikologické analýzy stopy nitazenu. To je syntetický opioid, který je několikanásobně silnější než heroin. V domě, kde se muž zřejmě předávkoval, policisté zajistili sáčky s bílou látkou, které se nyní analyzují. Nitazen, syntetický opioid, je několikanásobně silnější než heroin, morfium nebo fentanyl. K předávkování jím stačí podle Národní protidrogové centrály [NPC] i velmi malá dávka.

„Nitazeny, spirochlorphine nebo fentanyl a jejich deriváty jsou silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí,“ uvádí tisková mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.

Na předávkování loni v ČR zemřelo 77 osob. Roli hrál i fentanyl

Letos v květnu NPC vydala varování před experimentováním s těmito velmi nebezpečnými drogami.

„V České republice se objevilo několik případů předávkování syntetickými opioidy. Jde o velmi silné a nebezpečné látky. Smrtelnou intoxikaci může způsobit mikroskopické množství,“ uvedla mluvčí.

Syntetické drogy i do Česka míří z Číny a Indie

Policie podle ní vyšetřuje tři případy s návazností na tyto syntetické látky. Dva lidé zemřeli, třetí předávkování přežil. Na konkrétní látku, kterou tito lidé užili, ukáží až výsledky toxikologického rozboru.

„S velkou pravděpodobností se jednalo o syntetické opioidy,“ uvedla mluvčí.

Kokain se stává hrozbou pro Evropu, je levnější než pervitin

Nitazeny, spirochlorphine a fentanyl a jejich deriváty patří mezi silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí. Každý rok se i u nás objevují nové substance a deriváty. Podle toho, jak je policie zachytává, se zařazují na seznam návykových látek.

„Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě je Čína a Indie. Vyskytují se v různých formách, převážně v podobě bílé krystalické látky,“ vyjasňuje Šmoldasová.

SÚKL pozastavuje dodávky fentanylu do Česka. Jeho spotřeba roste

Podle policejních zjištění si drogy lidé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích s doručením poštou nebo zásilkovými službami. Tímto způsobem se do Česka dostává i fentanyl. Dále se v Česku často získává z náplastí na tlumení bolesti.

„Vysoce rizikové nitazeny se také mohou objevit v padělaných lécích na bolest, v zahraničí se prodávají jako „syntetický heroin“,“ uvádí NPC.

Nitazeny vyvinuli vědci jako opioidní analgetika. Kvůli jejich extrémní síle, riziku závislosti a předávkování je však úřady pro lékařské využití nikdy neschválily. Na trhu s nelegálními drogami se začaly nitazeny více objevovat po regulaci fentanylu. Záchyty nebezpečného opioidu už hlásí také Estonsko, Polsko, Irsko nebo Francie.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here