Rakovina prostaty je u mužů problém. Základ je prevence

0
20669
prostaty
Foto: Pixabay.com

Podle statistiky z roku 2021 lékaři rakovinu prostaty objevili u 7 700 mužů, asi 1 400 jich nemoci podlehlo. U jednoho z deseti vzorků od mužů nad 50 let hodnoty prostatického specifického antigenu [PSA] ukáží na podezření rakoviny. 

Vyplývá to z dat laboratoří Synlab. Jejich zástupci zároveň upozorňují, že zvýšené hodnoty PSA neukazují vždy jednoznačně na onkologické onemocnění. Signalizovat mohou také zánět nebo nezhoubné zvětšení prostaty. Nicméně ve věku 30 až 50 let vykazují hraniční nebo vyšší hodnoty PSA čtyři procenta vyšetřených mužů. Přičemž rakovina prostaty patří v Česku mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů.

„Zvýšená hladina PSA ještě nemusí poukazovat na rakovinu prostaty. Jedná se o vyšetření, jež se provádí preventivně jako první indikátor případného problému. Pro potvrzení, či vyvrácení diagnózy při vyšších hladinách PSA je nutné, aby pacient prošel dalšími vyšetřeními pod dohledem urologa,” vysvětluje genetik laboratoře Synlab Libor Staněk.

Odhalených případů rakoviny prostaty přibývá, před 20 lety jich bylo necelých 3 900, v roce 2019 už více než 8 100. Následná covidová epidemie záchyt zpomalila. Před dvěma lety bylo případů zhruba 7 700. Mužů, kteří rakovině prostaty podlehnou, je od roku 2 000 zhruba stejně, v roce 2021 jich na tento nádor zemřelo kolem 1 400.

Vyšetření rakoviny prostaty není problém, rakovina ano

PSA je bílkovina, kterou produkují buňky v prostatě. Pro diagnostiku bezpříznakového karcinomu prostaty se primárně používá stanovení jeho hladiny.

„Tu lze stanovit při odběru krve u praktického lékaře a zasláním do laboratoře,“ potvrzuje praxi doc. Jana Prausová z Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Za zvýšenou hladinu odborníci považují u mužů ve věku 30 až 50 let 2,5 mikrogramu na litr, u padesátníků a starších až 3,5 mikrogramu na litr a s věkem hranice postupně stoupá.

Počty nových případů a úmrtí na rakovinu prostaty v letech 2013-2021
Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Nové případy 6990 6732 7159 7453 7967 7873 8106 7161 7751
Úmrtí 1422 1509 1327 1421 1372 1372 1443 1524 1427

[Zdroj: SVOD]

Základním vyšetřením k odhalení zhoubného onemocnění je podle informací Všeobecné zdravotní pojišťovny [VZP] vyšetření prostaty pohmatem. To je součástí preventivní prohlídky muže u praktického lékaře. Hodnoty PSA nechá lékař změřit pacientům, u nichž má na zdravotní problém podezření. Mohou si ho zaplatit i jako samoplátci, cena testu se pohybuje podle typu od 99 do 700 korun. Případně je součástí komplexnějších testů.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] letos na jaře deklaroval, že preventivní vyšetření rakoviny prostaty formou testu PSA by měl být jeden ze screeningů, které mohou lidé podstoupit bezplatně, protože jsou jim hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Bez dalších podrobností tehdy řekl, že by měl začít příští rok. Podobně se ženy mohou nechat bezplatně vyšetřit na riziko rakoviny prsu, děložního čípku a lidé nad 50 let na riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Rakovina prostaty je dobře léčitelná, stačí jen přijít včas

Podle zástupců Synlab zájem o vyšetření PSA roste. Ročně jich laboratoře provedou desetitisíce. Nejvíc v listopadu, kdy se lékaři snaží na téma rakoviny prostaty upozorňovat osvětovou kampaní, jako je Movember. Zájem o testy je podle ředitelky Synlab Czech Kateřiny Bílly Danyšové zhruba 2,5krát vyšší než v ostatních měsících.

Léčba rakoviny prostaty

Rakovina prostaty 1. a 2. stadia se i u nás dá většinou zcela vyléčit. Prostatu lékaři operují vícero způsoby podle stadia onemocnění. V jeho časné fázi obvykle přistupují k laparoskopickému či robotickému zákroku. Což podle jejich názoru a zkušeností významně snižuje riziko komplikací a pacient se po výkonu rychleji zotavuje.

„Karcinom prostaty je léčen jednak chirurgicky urologem, radioterapií u lokálního postižení. Pokročilý karcinom prostaty se léčí hormonálně a po selhání hormonoterapie cytostatiky,“ popisuje léčebné postupy docentka Prausová.

Riziko rakoviny prostaty hlídá sledování hladiny PSA

Upozorňuje na existující nové preparáty hormonoterapie. Ty dokáží účinně léčit pokročilá stadia onemocnění, a to bez větších nežádoucích účinků. Karcinom prostaty totiž patří k hormonálně senzitivním nádorům. Proto jej lékaři dokáží léčit pomocí hormonální léčby.

„Hormonální léčba je cílená na nádorové buňky, které nesou terč v podobě hormonálního receptoru. Po napojení léku na receptor dojde k zastavení růstu a množení nádorové buňky,“ popisuje Prausová s tím, že ale ne všechny nádory nosí v buňkách zmíněné receptory, které dokáže ovlivnit nasazená hormonoterapie.

„Algoritmus léčby je dán klinicky doporučeným postupem a je řešen multidisciplinárním týmem,“ dodává k postupům v předepisování účinné léčby.

–ČTK/DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here