Převod dávek pro osoby zdravotně postižené [OZP] z úřadů práce pod sociální správu, vyšší příspěvek na mobilitu, odstupňované platby za neplnění povinnosti zaměstnávat OZP či sousedské hlídání. To jsou některé ze změn v roce 2025.
Příští ro začnou platit některé z legislativních změn v oblasti systému státních sociálních podpor a zaměstnávání osob se zdravotním hendikepem. Zákonné úpravy, které do praxe postupně vstoupí v roce 2025, se dotýkají i rodinné politiky. Třeba nového institutu, který se jmenuje sousedské hlídaní. Zdravé Zprávy přináší přehled hlavních změn.
Růst minimální mzdy a změny u dohodářů
S 1. lednem 2025 dojde ke zvýšení minimální mzdy o 1 900 korun na 20 800 korun. Nyní činí měsíční minimální mzda, která pokryje minimální platby na zdravotní a sociální pojištění, 18 900 korun. Prvně se tak růst minimální mzdy navýšil podle automatického valorizačního mechanismu s ohledem na vývoj v národním hospodářství. A prvně tak letos v závěru roku nedochází k vyjednáváním o růstu minimální mzdy mezi zaměstnavateli, zaměstnaneckými odbory a vládou.
I když se nakonec upustilo od letos diskutovaného návrhu na zavedení změn u lidí pracujících na dohody tak, aby se tyto dohody u zaměstnavatelů sčítaly a odváděly z nich firmy i pracovníci zdravotní a sociální pojištění, k jedné změně od nového roku u dohodářů přeci jen dojde.
„Výše rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce od 1. 1. 2025 činí 11 500 Kč,“ informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV].
Příští rok se srovnají dávky nemocenského pojištění pro OSVČ
Novela o nemocenském pojištění od příštího roku rovněž narovnává podmínky čerpání dávek z tohoto pojištění pro nemocensky pojištěné živnostníky a dohodáře. Nově bude moci i tato skupina pojištěnců čerpat od sociální správy ošetřovné. Dosud na něj i tímto pojištěním krytí živnostníci a dohodáři neměli nárok.
Zároveň se zdigitalizují veškeré dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Mezi ně patří ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, otcovská, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Výplata nemocenské dávky při pracovní neschopnosti se vyřizuje elektronicky od roku 2020. Stejným způsobem se příští rok odbaví i zbývající nemocenské dávky.
Nově registrovaným zaměstnavatelům pak určí sociální správa pracoviště, které pro něj bude spravovat agendu nemocenského pojištění. Tento krok vysvětlují zástupci MPSV následovně: „U nově vzniklých zaměstnavatelů se stanoví místní příslušnost územní správy sociálního zabezpečení k provádění nemocenského pojištění, kdy bude místně příslušnou územní správu určovat ČSSZ s přihlédnutím k provozním možnostem územních správ.“
Sociální dávky pro OZP spadnou pod ČSSZ
Příští rok, nikoli již od ledna 2025, dojde k převodu veškerých pojistných i nepojistných sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením pod Českou správu sociálního zabezpečení [ČSSZ] a jí podřízený orgán Institut posuzování zdravotního stavu [IPZS].
Úpravu vysvětluje resort zrychlením odbavování žádostí o podpory včetně oblasti posuzování zdravotního stavu, ke kterému dochází i při žádosti o invalidní důchod či třeba příspěvek na péči. Sociální dávky určené pro OZP podmiňuje dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav [DNZS] a přidělení průkazu OZP. S účinností zákona upravující tyto změny se podle MPSV počítá od září 2025.
Příspěvek na plicní ventilaci nekončí, na auto stát přispěje více
S novým rokem dochází v oblasti podpor pro OZP k prodloužení výplaty vyššího příspěvku na mobilitu. V něm je zahrnuta podpora státu na provoz doma používané oxygenoterapie nebo plicní umělé ventilace. Samotný příspěvek na mobilitu činí 900 korun měsíčně. Pokud zahrnuje i příspěvek na provoz domácího dýchacího přístroje definovaného jako zdravotnictví prostředek, zvyšuje se dávka o dva tisíce korun na 2 900 korun. Výplatu příspěvku podmiňuje potvrzení od zdravotní pojišťovny a také průkaz OZP.
Rodinná politika a změny v roce 2025
S novým rokem dojde stejně jako v předchozích letech k navýšení cenových limitů za pobyt a stravu v zařízeních sociální péče. Jako jsou například domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem nebo týdenní stacionáře. Denní cenový limit za ubytování se zvedne o deset korun na 315 Kč, za celodenní stravu o pět korun na 260 korun.
Ceny za pobyt a stravu v sociálních zařízeních od ledna vzrostou
Od ledna příštího roku v zákoně zcela zaniknou dětské domovy pro děti do tří let věku, to s ohledem na plnění nařízení EU. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí narovnává postavení dětí svěřených do péče jiné osoby [svěřenectví] s dětmi v pěstounské péči. Včetně zajištění finanční podpory, odborných služeb a doprovázení pro jejich pečovatele.
Sousedské hlídání a zaměstnávání OZP v roce 2025
V oblasti péče o školou nepovinné děti začne fungovat takzvané sousedské hlídání. Jde o nový typ péče ve skupině maximálně čtyř dětí. Sousedské hlídání se dá poskytovat i v obydlí poskytovatele. Jak upozorňuje MPSV, veškeré kroky kolem udělení povolení k poskytování této služby, včetně žádostí o poskytnutí příspěvku na provoz, se vyřizují výhradně elektronicky. S účinností novely se počítá od května 2025.
Změny zasahují i do chráněného trhu práce, tedy zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Nově úřad stanovuje strop maximální částky pro zvýšení příspěvku na další náklady zaměstnávání OZP. Tento limit pro zvýšení příspěvku je vztažen k částce mzdového příspěvku za všechny zaměstnance daného zaměstnavatele.
„Konkrétně půjde o 0,8násobek čtvrtletní částky náležejícího mzdového příspěvku a zároveň je zaveden strop na mzdové náklady provozních asistentů,“ uvádí zástupci MPSV.
Odvody státu za nezaměstnání OZP se zvýší až na 3,5násobek mzdy
Příspěvek na mzdové náklady asistenta bude nejvýš 1,5násobek průměrné mzdy v hospodářství. Firmy, které neplní zákonem stanovený podíl zaměstnávání OZP, nově zaplatí příspěvek státu odstupňovaně v závislosti na plnění této povinnosti. Nyní platí jednotně 2,5násobek průměrné mzdy.
Nově půjde o následovné podíly:
- 1násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň ze 3 % přímým zaměstnáváním,
- 2násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň z 1 % přímým zaměstnáváním,
- 3,5násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl méně než z 1 % přímým zaměstnáváním.
Tato opatření na podporu chráněného trhu práce nabydou účinnosti 1. ledna 2025. Od prvního čtvrtletí příštího roku vzroste maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání OZP o 1 600 Kč na 17 300 Kč. Od 1. kalendářního čtvrtletí roku 2026 se pak navrhuje zvýšit maximální částku příspěvku o 1 300 Kč na částku 18 600 Kč, dodává MPSV.
–VRN–