Uprchlíky se zdravotním omezením nově posoudí IPZS. A to za příplatek

0
1049
zdravotnim
Foto: Freepik.com

Ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením žádající v Česku o humanitární podpory posoudí od července Institut posuzování zdravotního stavu [IPZS]. Jeho pracovníci za to dostanou zvláštní příplatek až 2 500 korun měsíčně.

Nařízení zavádějící zvláštní příplatek za posuzování zdravotního stavu uprchlíka s dočasnou ochranou pro pracovníky IPZS, který spadá pod Českou správu sociálního zabezpečení [ČSZZ], přijala na středečním [21.5.] jednání vláda.

„V nařízení vlády posilujeme speciální odměnu pro lidi, kteří pracují v rámci IPZS, protože část těchto lidí bude od 1.7. dělat poměrně náročnou agendu posuzování lidí s dočasnou ochranou,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Tito pracovníci, odborní nelékařští zdravotníci zaměstnaní u IPZS, budou posuzovat zdravotní stav a míru omezení osobní soběstačnosti ukrajinských uprchlíků přímo v sociálním zařízení. Anebo u nich doma. Tedy v místě, kde v Česku uprchlíci se zdravotním omezením žádající o navýšení humanitární dávky trvale žijí.

„Vzhledem k náročnosti těchto podmínek – včetně mimořádné neuropsychické zátěže, rizika ohrožení života a zdraví nebo obtížných pracovních režimů – jim náleží zvláštní příplatek v rozmezí 750 až 2 500 Kč měsíčně,“ zdůvodňuje ministerstvo zavedení nového zvláštního příplatku za práci s ukrajinskými občany.

Ukrajinci se zdravotním omezením si o posudek žádají

Novela zákona lex Ukrajina totiž upravuje od července pravidla vyplácení humanitární dávky uprchlíkům s postižením. Nově budou moci pobírat vyšší podporu od státu. To podle omezení osobní soběstačnosti.

Rodinu z Ukrajiny překvapilo, že má za děti platit zdravotní pojištění

Navýšení dávky ale podmiňuje zhodnocení jejich zdravotního stavu a omezení. O posouzení musejí požádat na Institutu posuzování zdravotního stavu [IPZS]. Od července se tak očekává s vyšší poptávkou po této službě na IPZS. I proto resort navrhl zařazení pracovníků institutu vykonávající tyto posudky pro Ukrajince mezi zaměstnance druhé skupiny prací se značnou neuropsychickou zátěží či jiným možným rizikem ohrožení zdraví a života.

Jurečka: Česko má nejvyšší podíl pracujících Ukrajinců

Ministr Jurečka po jednání vlády veřejnost zároveň informoval, že v Česku podle dat jeho úřadu za první čtyři měsíc letošního roku pracuje skoro 160 tisíc ukrajinských lidí s dočasnou ochranou. Ministerstvo vnitra v Česku nyní eviduje přes 373 tisíc Ukrajinců s dočasnou ochranou.

„Na českém trhu pracuje aktuálně 158 tisíc lidí, kteří mají dočasnou ochranu. Ten trend je velmi dobrý,“ zhodnotil situaci.

Zvláštní povolení k pobytu začnou úřady Ukrajincům přidělovat v září

Před dvěma roky, v roce 2023, jich u nás pracovalo zhruba 89 tisíc, uvedl. V dubnu roku 2024 bylo na českém pracovním trhu aktivních 114 tisíc ukrajinských uprchlíků, dodal Jurečka. V jakém rozsahu, tedy to, kolik ukrajinských běženců pracuje na plný, částečný úvazek, nebo dohody, už ministr neposkytnul.

„Jsme země, která má nejvyšší podíl ze všech zemí Evropské unie, kde je nejvíce lidí s dočasnou ochranou aktivních na domácím pracovním trhu,“ řekl.

Humanitární dávku podle něj aktuálně pobírá 86 000 osob. V roce 2022 to bylo 233 tisíc osob s dočasnou ochranou a v roce 2024 jich bylo 94 tisíc, dodal.

Od letošního září pak budou moci lidé z Ukrajiny začít žádat o udělení zvláštního dlouhodobého pobytu v Česku. Zájem o něj údajně projevilo přes 80 tisíc ukrajinských občanů. Zvláštní dlouhodobý pobyt jim dovolí později žádat o trvalý pobyt, který jim dává větší jistotu v setrvání na území České republiky.

 –VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here