S platností od neděle [6.7.] vylučuje Čína z veřejných zakázek na zdravotnické prostředky přesahující 45 mil. juanů [cca 131,5 mil. Kč] firmy z Evropské unie [EU]. Čínská vláda tím reaguje na obdobné opatření EU z letošního června.
O zavedení protiopatření ze strany Číny na dovoz zdravotnických prostředků ze zemí EU informují čínská ministerstva obchodu a financí.
„EU bohužel ignorovala dobrou vůli Číny a stále trvala na přijetí omezujících opatření a budování nových protekcionistických bariér,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo obchodu.
Zástupci úřadu dále uvedli, že Čína „nemá jinou možnost, než zavést tato protiopatření“.
„Čína opakovaně v rámci dvoustranných dialogů vyjádřila, že je ochotna řádně řešit neshody s EU prostřednictvím dialogu a konzultací a dvoustranných dohod o vládních zakázkách,“ píše se dále v prohlášení.
Jelikož k dohodě, respektive upuštění od v červnu EU schválených omezení dovozů čínských zdravotnických prostředků do unijních zemí nedošlo, zavedla Čína reciproční omezení pro tento segment dovozu. Zákaz se podle francouzského zpravodajského serveru France24 zřejmě dotkne širšího portfolia zdravotnických produktů. To od protetických pomůcek a jejich součástí až po vyšetřovací a sterilizační přístroje a chirurgické nástroje.
Omezení dovozu do Číny se týká i zdravotnických prostředků z mimounijních zemí. Pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě převyšující 50 procent ceny produktu.
Čína omezila dovoz zdravotnických prostředků z EU
Oznámený krok je podle agentury Bloomberg součástí recipročních omezení při zadávání veřejných zakázek na zdravotnické prostředky pro firmy se sídlem v EU. Tyto společnosti se nebudou moci účastnit podle nově přijatého opatření vládních zakázek na vymezené zdravotnické prostředky, které přesahují hodnotu 45 milionů juanů [cca 131,5 mil. Kč]. Výjimku zřejmě dostanou společnosti se sídlem v EU, které ale investují a vyrábí v Číně, upozorňuje agentura AFP.
Evropská unie se v červnu většinou shodla na omezení přístupu čínských výrobců zdravotnických prostředků k veřejným zakázkám v zemích EU, připomíná Bloomberg. V červnu EU oznámila, že čínské společnosti budou vyloučeny z vládních nákupů v hodnotě přesahující 5 milionů eur [cca 123 mil. Kč]. Toto opatření má za cíl motivovat Čínu k ukončení diskriminace firem z EU, vysvětluje krok EU.
Povinné hlášení výpadků se vztáhne i na zdravotnické prostředky
Čína v reakci na unijní celní politiku minulý týden oznámila cla od 27,7 procenta do 34,9 procenta na dovoz brandy vyráběné v EU. To s platností od soboty. Opatření se dotkne převážně dovozu koňaku z Francie.
Čína sledují tržní ceny doma a v zahraničí
Peking už dříve sledoval, zda dochází k cenovému dumpingu, kdy se výrobky prodávají pod tržní cenou. Dospěl k závěru, že výrobci se dopouštějí cenového zvýhodnění. A způsobují tím velké škody domácím výrobcům. Výjimku z cel dostaly ty firmy, jejichž prodejní ceny nejsou pod tržní cenou stanovenou Pekingem.
Již dříve Čína omezila například vývoz kovů a vzácných zemin, které jsou důležité zejména v elektronice a automobilovém průmyslu. V důsledku tohoto omezení už někteří evropští dodavatelé součástek pro automotive pozastavili svou výrobu. Zhruba před měsícem Peking oznámil, že je ochoten urychlit schvalování licencí pro vývoz kovů a vzácných zemin do EU. Zda k tomu dojde, se ale neví.
Trump: Čína nedělá dost, aby z ní do USA neproudil zabiják fentanyl
Čína ve své celní politice reaguje mimo jiné i na zvýšení cel na elektromobily dovážené z Číny do některých unijních států. Nyní analyzuje také podmínky dovozu vepřového masa a mléčných výrobků ze zemí sedmadvacítky.
–VRN–