Na cesty do ciziny s dítětem s jedním nebo žádným rodičem se vyplatí přibalit souhlas rodičů s jeho vycestováním s úředně ověřenými podpisy. Ročně v zahraničí zadrží policie desítky doprovodů dětí kvůli podezření z jejich únosu.
Zvlášť obezřetní na cesty dětí bez rodičů nebo pouze s matkou jsou v arabských zemích jako Egypt, Alžírsko, Maroko, Tunisko nebo třeba Omán. V nich vnímají tamní policisté za podezřelé i to, že žena cestuje s dítětem bez doprovodu muže. Nicméně české úřady doporučují vzít na cesty do kterékoli země včetně těch, jež jsou součástí unijního bloku, souhlas obou rodičů s vycestováním dítěte. Pokud dítě nebo děti nedoprovázejí na cestách oba jejich rodiče.
„Když někdo bere dítě na dovolenou, tak v okamžiku, kdy tam není jeden z rodičů či tam rodiče vůbec nejsou, tak apelujeme, aby měl [doprovod dětí, pozn. red.] souhlas daného rodiče, obou rodičů s vycestováním,“ uvedl minulý týden na tiskové konferenci k tématu únosy dětí z a do Česka ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].
Dvoustránkový dokument je k vytisknutí na webu Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí [ÚMPOD]. Souhlas si má podle doporučení Jurečky opatřit doprovod dětí jak při cestě po EU, tak i do třetích zemí.
„Doporučuji dokument opatřit ověřenými podpisy rodičů, například v síti Czech Point,“ dodal ministr.
Sporů rodičů o dítě s přesahem za hranice Česka rychle přibývá
V kterékoli zemi, třeba jen té, kterou cestovatelé s dětmi projíždějí, může dojít ke kontrole. A při nepředložení souhlasu s vycestováním dítěte může dojít k zadržení a hodiny trvajícímu výslechu. Důvodem takových zadržení je podle ministra Jurečky podezření na únos dítěte. Ty nejsou ani v zemích sedmadvacítky žádnou výjimkou. Jen v Česku řeší ÚMPOD ročně desítky hlášení takových únosů, a to jak z Česka do ciziny, tak naopak.
Cesty do zahraničí s dítětem bez rodiče nebo rodičů
Podle ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána nemá jeho úřad přesné statistky o tom, ke kolika takovým zadržením ročně dochází v případě českých dětí. Odhaduje ale, že může jít o desítky případů za rok. Přičemž jejich počty strmě rostou právě o letních prázdninách.
„Přesné statistiky nemáme, protože se na nás obracejí, až když se jim nepodaří problém vyřešit na místě a dojde k zadržení,“ uvedl Kapitán.
Podezření z únosu podle Kapitána nastává, pokud dítě cestuje:
- Jen s jedním rodičem,
- s prarodiči či jinými příbuznými,
- s přáteli, širší rodinou nebo rodiči spolužáka.
„Proto vždy doporučujeme cestovat s písemným souhlasem nepřítomných rodičů,“ uvedl Kapitán.
Ze střídavé péče o dítě už není cesta zpátky, upozorňuje matka
Varuje i před mylným argumentem, kdy si doprovod dítěte, kterým nejsou oba rodiče, myslí, že postačí policii nebo celní kontrole předložit zpáteční letenku nebo doklad o zaplaceném ubytování. Podezření z únosu dítěte tyto doklady podle Kapitána nevyvrátí. Nutné je vždy předložit souhlas s vycestováním dítěte, který je ke stažení ve dvojjazyčné verzi. Vyplní se v něm údaje o rodičích, dítěti, které cestuje, kam cestuje, termín a místo pobytu a údaje o doprovodu dítěte.
Střídavá péče po rozvodu je trendy, ale mnohé děti ji hlavně protrpí
Určité neshody s udělením souhlasu s vycestování dítěte vidí Kapitán v praxi u rozvedených rodičů, kteří odmítají jeden druhému udělit tento souhlas. Pokud se rozvedení rodiče na udělení souhlasu nedomluví, pak podle něj přichází na řadu soud. Ten rozhodne o tom, zda může dítě vycestovat a kam, či nikoliv.
–VRN–