Pracovní úrazy ohlásí zaměstnavatelé od příštího roku elektronicky přes portál Státního úřadu inspekce práce [SÚIP]. Rozšíří se i druhy pracovních úrazů. Úprava informačního systému inspekce práce vyjde na 2 miliony korun bez DPH.
Elektronické hlášení pracovních úrazů na portálu SÚIP přináší upravené nařízení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Dokument nyní projedná vláda. Za hlavní přednosti elektronického hlášení pracovních úrazů uvádí ministerstvo zrychlení a zjednodušení procesu a méně administrativy. Ve webové aplikaci budou moci zaměstnavatelé i upravovat zprvu odeslané údaje o úrazu na pracovišti.
„Je účelné situaci zaměstnavatelů racionálně zjednodušit. A to zejména umožněním moderního způsobu elektronického ohlášení pracovního úrazu. Toto zjednodušení se promítne i do samotné činnosti Státního úřadu inspekce práce, kterému se sníží administrativní zátěž při zpracování evidence úrazů,“ píše resort v podkladech k nařízení.
Náklady na rozšíření informačního systému odhaduje resort na dva miliony korun bez daně z přidané hodnoty [DPH]. Díky digitálnímu hlášení úrazů pak vyšetří SÚIP osm pracovníků, což odpovídá roční úspoře na ně ve výši pět milionů korun, uvádí v dokumentu ministerstvo. Báňský úřad předpokládá výdaje na digitální agendu do 200 tisíc korun.
Nový systém hlášení bude ministerstvo sledovat spolu se zaměstnavatelskými svazy a počítá i s rozšířením jeho funkcionalit.
Pracovní úrazy rozděluje nařízení do čtyř skupin
Návrh nařízení rozděluje úrazy na pracovišti do čtyř skupin podle vážnosti. A to na smrtelné, závažné s pobytem v nemocnici přes pět dnů, zranění s pracovní neschopností delší než tři dny a s pracovní neschopností do tří dnů.
Podle podkladů loni do konce listopadu eviduje inspekce práce 29 093 úrazů v práci. Za toto období šlo o 662 závažných pracovních úrazů. Do konce roku 2024 přijala inspekce hlášení o 69 smrtelných úrazech a další jeden eviduje Báňský úřad. To je v meziročním srovnání zhruba desetiprocentní pokles úrazů na pracovišti s následkem smrti. V roce 2023 hovoří statistiky SÚIP o 35 421 pracovních úrazech, z toho 74 smrtelných a 731 závažných. Další tři smrtelné úrazy v roce 2023 oznámil Báňský úřad.
Loni bylo 70 pracovních smrtelných úrazů. Časté jsou nehody a pády
Podobně jako v předchozích letech i loni se nejvíce smrtelných pracovních úrazů stalo kvůli špatně či nedostatečně odhadnutému riziku. A to 85 procent případů, to je 60 úmrtí.
Elektronizace hlášení úrazů ušetří pracovníky síly
Zaměstnavatel podle navrhovaného předpisu povede knihu úrazů elektronicky, nebo papírovou. Do ní se zapisuje datum, čas, místo a popis případu, jméno pracovníka a svědků, příčina a druh úrazu. Zaměstnanec a pozůstalí po pracovníkovi dostanou na vyžádání výpis z evidence.
Úraz pracovníka tak oznámí jeho zaměstnavatel zřejmě už od ledna příštího roku inspekci práce elektronicky přes portál úřadu. Výhodou elektronického hlášení úrazů dále je, že se dají do něj zanesené údaje postupně aktualizovat a doplňovat.
Za hodinu práce asistenta OZP firmy vykazovaly i 8 000 Kč. Stát zakročil
Závažná a smrtelná zranění firmy ohlásí oblastnímu inspektorátu nebo báňskému úřadu, to bez zbytečného odkladu. Zprávu o úrazu na pracovišti dostanou také odbory, případně policie, pokud existuje podezření na trestný čin. Smrtelná zranění si žádají předání zprávy také smluvní zdravotní pojišťovně.
Povinností zaměstnavatele je pak inspekci práce, báňskému úřadu, pojišťovně nebo policii předat zprávu o úrazu na pracovišti do 15 pracovních dnů poté, kdy se o události dozvěděl nebo mohl či měl dozvědět. Údaje v informačním systému se uchovávají po dobu deseti let.
–ČTK/VRN–