Na gynoidní obezitu u žen jenom diety nezaberou

0
3414
gynoidni
Ilustrační foto: Freepik.com

Gynoidní obezita se týká většinou žen, u nichž se tuk více ukládá v oblasti boků, hýždí a stehen. Jde o typ postavy známý jako hruškovitý tvar. A jak upozorňují lékaři, tato obezita se léčí kvůli její příčině jinak než častější androidní obezita.

V léčbě, ale především prevenci gynoidní obezity, kdy dívky a ženy trpí takzvaným lipedémem, zmnoženým ukládáním tuků v oblasti od pasu dolů, nehraje zásadní roli pouhá redukce hmotnosti pomocí dietních opatření a pohybu. Navíc u většiny pacientek jde o genetické onemocnění. I to je třeba zohlednit hlavně u mladých dívek, jejichž matky mají tento zdravotní problém. To proto, aby u nich nedošlo k pokročilejší fázi nemoci.

„Obezitologie obecně rozlišuje jablka a hrušky, ale bohužel v prevenci a léčbě už toto nerozlišujeme. A tyto jablka a hrušky neustále mícháme dohromady. A právě při léčbě a prevenci obezity to vytváří obrovský problém,“ říká René Vlasák, člen výboru České lymfologické společnosti ČLS JEP [ČLS ČLS JEP] a lékař Centra preventivní medicíny – Prevence 2000.

K obezitě se váže až 270 nemocí. Už proto se musí léčit

Podle něj je zmíněná androidní obezita, kdy se tuk více ukládá na břiše a trupu, v medicíně dobře akceptovatelná a léčebné postupy tohoto typu obezity jsou ve srovnání s gynoidní obezitou dobře nastavené.

Gynoidní obezita u žen není jen prostá obezita

Příčinnou rozvoje gynoidní obezity je podle doktora Vlasáka často genetika, porucha cirkulace podkožní tkáně a lymfatická nedostatečnost. Na problém upozorní hlavně u mladších dívek výskyt celulitidy nebo později i lipedému.

V klinické praxi podle něj stále ještě dochází k chybám v diagnostice, kdy si lékaři myslí, že za obezitou u ženy v takových případech stojí nezdravé stravování a málo pohybu. To je ale podle doktora Vlasáka chyba.

„Typičnost je v tom, že narážíme na problém objemu, který nemusí být vždy dán zvětšením tukové tkáně, ale může tam být i retence tekutin a téměř vždy jde o problém cirkulace a také hypermobility,“ říká s tím, že všechny tři jmenované faktory spolu souvisejí a je třeba na ně při diagnostice a nastavování léčby myslet.

Křečové žíly samy od sebe nezmizí, pomohou punčochy a operace

Navíc při diagnostice mívají podle něj tyto ženy biochemické prvky v normálních hodnotách. Což je pro mnohé lékaře matoucí, a nejen to.

„U těchto žen [s gynoidní obezitou] zjišťujeme proteinovou malnutrici,“ dodává s tím, že proto považuje při léčbě žen a dívek s rozvinutou gynoidní obezitou za zásadní spolupráci s nutriční terapeutkou.

Lipedém, který stojí za větším ukládáním tuků od pasu dolů u žen, se dá podle doktora Vlasáka dobře zaléčit v prvním nebo ještě i druhém stadiu.

„Pak je možné dívkám a ženám zajistit kvalitní život jenom s režimovými opatřeními,“ říká.

Například změnou, úpravou skladby jídelníčku s vynecháním vysoce průmyslově zpracovaných potravin, vysokokalorické stravy a s více zeleniny a obilovin. Případně doplněním o léčbu kompresními prostředky, jako jsou zdravotnické punčochy nebo speciální legíny. Ty zvlášť ženy s lipedémem, které jsou velmi citlivé na dotek, ve srovnání s punčocháči lépe snášejí.

Léčebné metody lipedému

Zdlouhavější léčba se podle doktora Vlasáka týká žen a dívek s gynoidní obezitou a lipedémem ve třetím stadiu.

„Zde už jsou naše možnosti léčebné intervence velice obtížné a mnohdy neřešitelné,“ říká.

Přístup v léčbě je pak komplexní a zahrnuje pomoc nutričního terapeuta i kompresy. Dále se terapie neobejde bez lymfodrenáže. Podle zkušeností doktora Vlasáka ženám s pokročilým lipedémem nejvíce pomáhají manuální lymfodrenáže. To ale za předpokladu, že je podstupují pravidelně, upozorňuje.

Lymfedém se objeví až u 30 procent žen po léčbě rakoviny prsu

Dalším krokem léčby pokročilejšího lipedému je chirurgický zásah, a to liposukce. Ani ta ale není všespásná.

„Určitě patří do oblasti výkonů, které mohou prospět, ale jde o součást komplexní péče, pouhá liposukce neřeší ten problém,“ vysvětluje.

Z chirurgických výkonů pomáhají ženám s gynoidní obezitou i bariatrické operace, kdy u vyšších stadiích lipedému jde o jedinou pomoc ke snížení celkového objemu, aby se mohly začít léčit vlastní otoky. I v Česku se předepisují na léčbu lipedému léky. A v poslední době si nachází místo v léčbě také fytoterapie neboli léčba rostlinnými přípravky, bylinami.

Podle doktora Vlasáka samotný lipedém pacientkám nezkracuje délku života, ale zásadně ovlivňuje jejich fyzický a psychický komfort, a to po celý život. Proto doporučuje všem ženám s gynoidní obezitou zdravotní problém řešit. Současná medicína ví, jak ji léčit, a má jim co nabídnout.

„Lipedém není prostá obezita a je třeba v jeho léčbě zachovávat jiná pravidla,“ říká na závěr doktor Vlasák.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here