Prezident republiky podepsal zdravotní a sociální zákony

0
258
prezident
Prezident republiky Petr Pavel podepsal ve čtvrtek 17. července šestadvacet zákonů, mezi nimi i důležité zdravotní a sociální normy. / Foto: Kancelář prezidenta republiky

Prezident republiky Petr Pavel ve čtvrtek 17. července 2025 podepsal šestadvacet zákonů. Mezi nimi i několik důležitých norem, které se dotýkají zdravotních a sociálních služeb. Zdravé zprávy přinášejí přehled legislativních změn. 

  • Novela zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Zkráceně zákon o nelékařských profesích.

Novela umožňuje studentům medicíny a nelékařských zdravotnických povolání vykonávat práci praktické sestry, například v nemocnicích, o rok dříve, než je tomu nyní.

V současné době mohou jako praktické sestry pracovat studenti po šesti semestrech bakalářského studia pro přípravu všeobecných sester na vysoké škole nebo tří let stejného studia na vyšší odborné škole. Medici získají stejnou možnost po osmi semestrech a složení zkoušky z ošetřovatelství nebo obdobné. Bez nich mohou i tito studenti pracovat jen na nezdravotnických pozicích, například jako sanitáři.

Praktickou sestru zastanou studenti/ky všeobecné sestry o rok dříve

Nově budou podle novely stačit studujícím všeobecným sestrám čtyři semestry vysoké školy či dva roky studia vyšší odborné školy. Stejnou možnost budou mít studující oborů dětská sestra, porodní asistentka a po pěti semestrech nebo 2,5 roku studia také zdravotničtí záchranáři. Nově budou moci záchranáři praxí projít přímo u zdravotnické záchranné služby, pracovat ale budou pod odborným dohledem jiného pracovníka. Mohli by ji navíc plnit u dvou různých poskytovatelů zdravotní péče.

Změny mají podle ministerstva zdravotnictví usnadnit a urychlit vstup studentů do praxe. Změny začnou platit už letos, protože nabývají účinnosti 15. den po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Pohotovosti nově převezmou pojišťovny

  • Novela zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Zákon o zdravotních službách.

Tato novela přenáší odpovědnost za zřizování pohotovostí od ledna 2026 z krajů na zdravotní pojišťovny. Pohotovosti pro dospělé v nemocnicích se naváží na urgentní příjmy. Pro děti se propojí s poskytovateli akutní lůžkové pediatrické péče.

Úprava zavádí peněžité tresty poskytovatelům zdravotních služeb za nezákonné výběry poplatků. Až milionová pokuta hrozí za vybírání poplatků za péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Pokutu do 50 tisíc korun pak krajské úřady vyměří poskytovatelům zdravotních služeb za neuvedení ceny nehrazené péče v uveřejněném ceníku. Na nezákonné vybírání poplatků ve zdravotnických zařízeních má pojišťovnu nebo krajský úřad upozornit pacient.

Sněmovnou prošla novela o zdravotních službách a míří do Senátu

Zákon zavádí povinnost nemocnicím zřizovat ombudsmana, na kterého se lidé obrací se stížnostmi na zdravotní péči. A vyjasňuje i pravidla provozu center duševního zdraví [CDZ] a center komplexní péče o děti, které mají poskytovat respitní a poradenské služby pečovatelům.

Senátní úprava zákona rozšiřuje kompetence lékárníků

Součástí novely je zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata nebo vícerčata. Celková částka vzroste z nynějších 525 000 korun na 700 000 korun.

Zdravotnické prostředky

  • Zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o změně zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů. Zkráceně zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků.

Zdravotnické prostředky předepisované na poukaz nově upraví samostatný zákon. Jejich seznam nyní upravuje vyhláška, nově spadnou pod samostatný zákon. Což podle ministerstva zdravotnictví usnadní, a hlavně zrychlí možnost aktualizace tohoto seznamu.

Sněmovna do zákona doplnila mimo jiné úhradu výměny baterií u elektrických invalidních vozíků, které jsou ve vlastnictví uživatelů.

Povinné hlášení výpadků se vztáhne i na zdravotnické prostředky

Úhrady zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění se řídí kategorizačním stromem, do jehož skupin výrobci zařazují své produkty. Nyní je tento seznam přílohou zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Předloha zároveň umožní hradit glukózové senzory i pro pacienty s diabetem druhého typu, rozšíří se indikační a preskripční omezení u některých zdravotnických prostředků, například sluchadel a zvýší se úhrada inkontinenčních pomůcek u nejvyššího stupně postižení. Nová úhradová skupina zahrne superabsorpční krytí se silikonovou kontaktní vrstvou.

Veškeré podpory pro OZP přejdou na ČSSZ

  • Novela zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, novela zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a další související zákony.

Díky těmto novelizacím přejde veškerá agenda týkající se dávek, příspěvků a průkazek pro osoby se zdravotním postižením [OZP] plně pod Českou správu sociálního zabezpečení [ČSSZ]. Nyní se administrativa spojená s jejich vyřízením tříští mezi úřady práce a sociální správu. Změny mají podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] zrychlit odbavování a přiznávání podpor pro OZP.

Nově bude žadatel o příspěvek na péči uvádět, kdo mu poskytuje pomoc a v jakém rozsahu. Dokládat bude i písemný souhlas pečujícího nebo zařízení. Institut posuzování zdravotního stavu [IPZS] prověří situaci u žadatele doma.

Příspěvky pro OZP vyřídí úřady dříve. Dnes na ně čekají i přes 120 dnů

Lidem s nevyléčitelnou nemocí nebo hendikepem sociální správa automaticky přizná příspěvek na péči v třetím stupni závislosti a to na dobu jednoho roku. Potvrzení o zdravotním stavu úřadu elektronicky zašle lékař pacienta. Nejpozději dva měsíce před koncem roční lhůty začnou úředníci řešit další postup.

Zkrácení doby na vyřízení příspěvku na péči

Novela zkracuje doby pro vyřízení příspěvku na péči. Nově má sociální správa rozhodnout do 15 dnů od začátku řízení, ve složitých případech by mohla mít 15 dnů navíc. Do této lhůty se nepočítá čas na posuzování a zjišťování údajů u jiných úřadů.

Lidé s příspěvkem na péči nově ohlásí pečovatele i rozsah služeb

Kvůli průkazu ZTP a ZTP/P už lidé nebudou muset chodit na úřad a odpadne i úhrada správního poplatku a povinnost doložení fotografie, kterou si úředníci sami stáhnou z evidence občanských průkazů. Průkazka žadatelům dorazí poštou. Možné také bude podání jedné žádosti o průkaz a o příspěvek na mobilitu.

Předloha reaguje po sněmovních úpravách také na zrušení kojeneckých ústavů a umožní umisťovat nejmenší ohrožené děti předběžným opatřením soudů do krizových zařízení typu klokánků, pokud se nepodaří zajistit náhradní pěstounskou či rodinnou péči. Asistenti sociální péče budou moci poskytovat pomoc současně nejvýše třem lidem s příspěvkem ve třetím stupni závislosti na pomoci jiných a jedné osobě s příspěvkem ve čtvrtém stupni.

  • Zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech.

Další z prezidentem podepsaných zákonů obnovuje příspěvek na sociální služby ve výši až 25 000 korun měsíčně pro válečné veterány. Změny umožní podle zákonodárců veteránům nabídnout komplexní péči na míru. Ministerstvo obrany si v novele stanovilo povinnosti vůči válečným veteránům včetně komunitní péče a podpory osob jim blízkých.

Váleční veteráni dostanou příspěvek od státu i na sociální služby

V Česku podle údajů ministerstva žije na 17 tisíc válečných veteránů, asi pětapadesát veteránů je z druhé světové války. Dopady na státní rozpočet by podle autorů novely představovaly pro příští rok asi 61 milionů korun. Postupně mají růst až na 97 milionů korun v roce 2030.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here