Peníze vydané na osvětu a nemoc AIDS se nevrátily

0
524
nemoc_AIDS
Foto: Pixabay.com

Loni se na celém světě virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, nakazilo 1,7 milionu lidí. Podle Organizace spojených národů [OSN] selhaly kampaně a iniciativy na potírání této nemoci, protože v jejich důsledku nemělo být infikovaných více než půl milionu.

U příležitosti zahájení virtuální konference věnované této chorobě to včera [6.7.] uvedla Organizace spojených národů pro boj s AIDS [UNAIDS]. Podle plánů organizace má být virus do roku 2030 zcela vymýcen.

„Hrozí, že koronavirová pandemie nás tomu cíli ještě více vzdálí,” řekla v Ženevě výkonná ředitelka UNAIDS Winnie Byanyimaová.

Dodala, že zvyšování chudoby kvůli koronavirovým restrikcím vede k nárůstu domácího násilí. Zejména na dívkách a mladých ženách. V důsledku toho roste i pravděpodobnost nákazy virem HIV. Infikovaní navíc v současnosti často nemají přístup k lékařské péči. Ta se v případě infekce HIV přitom v posledních letech velice zkvalitnila.

Nový lék na HIV: Pacienti žijí déle a nejsou infekční

Nedostatek kondomů i léků

Podle OSN problém představuje i celosvětové snížení výroby kondomů a léků nutných k léčbě AIDS. Podle Světové zdravotnické organizace [WHO] hrozí 73 zemím, že vyčerpají své zásoby těchto léčiv. Až 24 států má už nyní s dodávkami medikamentů problémy a jejich sklady jsou téměř prázdné. V této skupině zemí přitom žije třetina lidí, kteří podstupují nezbytnou antiretrovirální léčbu. Pokud by se tato léčba přerušila u pětiny HIV pozitivních pacientů na šest měsíců, vedlo by to podle UNAIDS k dalším 110 000 úmrtí.

Podle Byanyimaové se v boji proti AIDS podařilo dosáhnout dílčích úspěchů, které jsou ale rozděleny nerovnoměrně. Ve východní Evropě, Střední Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě či v severní Africe směřuje vývoj naopak k horšímu.

Počet HIV pozitivních klesl. Stejně jako testování na HIV

Pokrok v boji proti nemoci zaznamenalo například jihoafrické Království eSwatini [dříve Svazijsko], kde se podařilo snížit počet nakažených na polovinu. Za úspěch lze považovat i to, že ve srovnání s rokem 2010 mělo v roce 2019 přístup k antiretrovirální léčbě třikrát více pacientů. Loni to bylo 25,4 milionu ze zhruba 38 milionů nakažených po celém světě, stojí ve zprávě.

Loni zemřelo na nemoc AIDS 690 tisíc pacientů

Počet 1,7 milionu nově nakažených za loňský rok je nejnižší od roku 1989. Po komplikacích doprovázejících AIDS loni zemřelo 690 000 pacientů. Což je sice o 39 procent méně než v roce 2010. Avšak výrazně více, než jaký je stanovený cíl pro letošní rok, což je 500 000.

Podle UNAIDS takovéto dílčí pokroky nestačí: „Svět příliš málo investoval, příliš málo lidem zajistil přístup k léčbě a selhal v tom, aby křivku nově nakažených i obětí AIDS výrazněji zploštil,” píše se ve zprávě.

V loňském roce měla organizace k dispozici jen dvě třetiny původně plánovaných finančních prostředků vyčleněných na osvětu a léčbu.

„Toto kolektivní selhání […] nás přichází draho. Mezi lety 2015 a 2020 přibylo o 3,5 milionu případů infekce a o 820 000 obětí v souvislosti s AIDS více, než kdyby se svět držel stanovených cílů na rok 2020,” uzavírá zpráva.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here