Najít účinnou léčbu medikamenty pro onemocnění covid-19 pomohou i čeští odborníci. Ti se zapojili do studie Solidarity Trial Světové zdravotnické organizace [WHO], která mapuje možnosti léčby pacientů s covid-19. Výzkumu se u nás zúčastní zatím 20 pacientů.
Klinickou studii, která má zjistit možnosti léčby covid pacientů vybranou medikací, připravila Světová zdravotnická organizace [WHO] v jarním období epidemie koronaviru. Nyní se do výzkumu zapojila i Česká republika. Realizací je pověřena Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Výzkumnou infrastrukturou CZECRIN.
„Studie Solidarity je vedle práce na vývoji vakcíny proti covid-19 jedna z cest, jak aktivně bojovat proti tomuto onemocnění. Spolupráce s WHO je v tomto ohledu velmi důležitá,” uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula [za ANO].
Mezinárodní studie Solidarity se účastní Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Thomayerova nemocnice v Praze. Do výzkumu, který u nás započal v září 2020, je v tuto chvíli zařazeno na 20 pacientů. O navýšení počtu zapojených pacientů do studie začnou odborníci uvažovat v závislosti na dalším vývoji covidu, Ten určí i délku trvání studie.
Hledání vhodné léčby covidu-19
Výzkum se řídí jednotnou metodikou WHO a v podstatně se skládá z několika takzvaných ramen léčby. Přičemž každé z nich sleduje a hodnotí účinnost a bezpečnost léků, které jsou potenciálně vhodné pro léčbu covidu-19. V praxi to znamená, že vybrané zdravotnické zařízení užívá k léčbě pacientů vždy lokální prostředky léčby, takzvané standard of care, to v kombinaci s jedním ze tří hodnocených léčivých přípravků. Mezi trojici hodnocených léčivých přípravků patří remdesivir, acalabrutinib a interferon β-1a.
„Ve čtvrtek 8.10., byl na SÚKL zaslán dodatek protokolu klinické studie Solidarity, který mění design léčebných ramen. V rámci tohoto dodatku byly z protokolu vyřazeny látky hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir, naopak nově byla zařazena účinná látka acalabrutinib,“ upozornila národní výzkumná infrastruktura CZECRIN.
Zajištění léčivých přípravků pro zúčastněné země
Členské země by neměly mít potíže se zásobováním léků, které užívají pacienti zapojení do studie. WHO se totiž zavázala zajistit zúčastněným stranám dostatek i ne vždy plně dostupných léčivých přípravků. Úkony, jako jsou například schválení studie Státním ústavem pro kontrolu léčiv [SÚKL] a Etickými komisemi nebo pojištění klinické studie, je pověřena výzkumná infrastruktura CZECRIN Lékařské fakulty MU v Brně. CZECRIN provádí i samotnou realizaci studie.
„Výzkumná infrastruktura CZECRIN získala pro svou činnost prostředky cestou finanční podpory poskytnuté MŠMT pro realizaci nekomerčních klinických studií v ČR,” říká hlavní řešitelka studie CZECRIN Regina Demlová.
Za zmínku stojí to, že SÚKL a Etické komise posoudily nekomerční klinické hodnocení studie Solidarity bez nárokovaného poplatku za tuto činnost. Obdobně poskytují nemocnice takzvané standard of care v rámci své standardní péče o pacienty s covid-19. Zdravotnický personál a koordinátoři studie se do výzkumu rovněž zapojují bez nároků na odměnu.
WHO zveřejní průběžné hodnocení výsledků Solidarity
Do klinické studie Solidarity se zapojily země z celého světa. Průběžná hodnocení výsledků, která posoudí úspěšnost sledované léčby, bude WHO zveřejňovat. Dále by měla také publikovat závěrečná data o účincích jednotlivých léků. Podle odborníků mohou výsledky kontrolované klinické studie s velkým počtem pacientů napomoci vytvořit optimální strategie léčby onemocnění covid-19. A to, že se do studie zapojila Česká republika může přinést jistě i výhody v léčbě pro tuzemské pacienty.
–RED–