New York odstavil stovky zdravotníků kvůli nenaočkování

0
462
New_york
Foto: Pixabay.com

Stát New York postavil mimo službu stovky zdravotníků a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19. Americké United Airlines pak propustili kvůli absenci očkování 600 lidí.

Ve státě New York platí povinnost, že zaměstnanci ve zdravotnictví musejí mít alespoň jednu dávku vakcíny. Zaměstnancům, kteří byli posláni na nucenou dovolenou kvůli absenci očkování, pak hrozí ztráta místa. Úřad guvernérky státu New York uvedl, že se zavedením povinnosti se zájem o očkování proti covidu-19 mezi zaměstnanci ve zdravotnictví výrazně zvýšil.

„Tato nová informace ukazuje, že důrazné trvání na povinnosti očkovat zaměstnance ve zdravotnictví je tím správným opatřením na ochranu zranitelných členů našich rodin a našich blízkých,” uvedla guvernérka Kathy Hochulová.

Očkování proti covidu se v USA stává postupně povinné

Jediný způsob, jak zvládnout pandemii covidu-19, je podle ní nechat naočkovat každého, kdo může vakcínu dostat. Alespoň jednu její dávku má dle ní přes 90 procent personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Proočkovanost je mírně nižší mezi zaměstnanci dalších zdravotnických zařízení pro dospělé. Obecně pak platí, že dokončené očkování má v USA 56 procent populace.

Odstavení zdravotníci ve státě New York nechybějí

Na druhé straně postavení mimo službu stovek zdravotníků kvůli očkování zvýšilo obavy z nedostatku pracovníků ve zdravotnictví. I to ale New York řeší. Například již přijal opatření, díky kterému budou moci na jeho území pracovat bez zbytečných administrativních průtahů a poplatků také zdravotníci z jiných amerických států.

Podle šéfa sítě veřejných nemocnic NYC Health + Hospitals Mitchella Katze nařízení není nutné zavádět do praxe. Podle něj zdravotnická zařízení fungují a netrpí nedostatkem personálu. V nemocnicích spadajících pod tuto organizaci se nechalo naočkovat 91 procent personálu. Proočkovanost je obvykle vyšší mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Itálie jako první země v Evropě zavede povinné očkování

Ve Spojených státech zavádí povinné očkování nebo testování vláda i soukromý sektor. V první polovině září americký prezident Joe Biden oznámil povinné očkování nebo testování ve firmách se 100 a více zaměstnanci. Povinné očkování administrativa zavedla pro zaměstnance a spolupracovníky federálních agentur a úřadů. Očkování po svých zaměstnancích vyžaduje stále více soukromých firem, například i technologičtí giganti Facebook, Google a Microsoft.

Americké firmy propouštějí nenaočkované zaměstnance

Povinné očkování ale nevyžadují pouze technologičtí giganti. Americké aerolinky United Airlines se chystají propustit 593 zaměstnanců, kteří nedodali doklad o očkování proti covidu-19. Firma přitom již na začátku srpna všechny zaměstnance ve Spojených státech požádala, aby se nechali očkovat. Ze zhruba 67 000 zaměstnanců požádala o výjimku ze zdravotních nebo náboženských důvodů necelá tři procenta, což je asi 2 tisíce lidí. Ze zbývajících zaměstnanců se pro očkování rozhodlo přes 99 procent.

Co se týče 593 zaměstnanců, kteří nedodali doklad o očkování, firma je propustí podle postupu dojednaného s odbory.

„Bylo to nesmírně těžké rozhodnutí, ale zajištění bezpečnosti našeho týmu bylo vždy naší prioritou,” uvedlo vedení firmy.

Cestování do USA se Evropanům otevře již v listopadu

Podle šéfa společnosti Scotta Kirbyho je povinné očkování logické: „Očkování jsme požadovali po všech zaměstnancích ve Spojených státech z jednoho prostého důvodu – zajistit bezpečnost našich zaměstnanců.”

Federální komise pro rovné příležitosti v zaměstnání [EEOC] loni v prosinci firmám umožnila, aby zabránily ve vstupu na pracoviště těm, kdo se nechtějí očkovat. Výjimka jsou pouze lidé, kteří se tak rozhodnou z náboženských nebo zdravotních důvodů.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here