Techničtí a medicínští experti spojí síly ve výzkumu neurodegenerací

0
297
neurodegeneraci
Ilustrační foto: Freepik.com

Pro zkoumání procesů v mozku, které vedou k rozvoji neurodegenerací, spojí síly techničtí a medicínští výzkumníci v novém centru Clara. Pracovat budou s umělou inteligencí. Díky ní zanalyzují data z molekulárního výzkumu i klinických studií.

Vědci centra chtějí společnou prací přijít na to, jak předejít rozvoji neurodegenerativních onemocnění a také, jak je účinně léčit. Nejčastěji diagnostikovanou neurodegenerací je Alzheimerova a Parkinsonova nemoc. Jsou tu ale i další vzácněji se objevující devastující neurologická onemocnění jako Spinocerebelární ataxie [SCA], Spinální svalová atrofie [SMA] nebo Huntingtonova choroba.

Centrum Clara ve středu [13.11.] slavnostně otevřeli zástupci Českého vysokého učení technického [ČVUT] společně se zástupci dalších do projektu zapojených institucí. Právě ČVUT do centra Clara přispěje expertizou o umělé inteligenci a strojovém učení ve výzkumu neurodegenerativních onemocnění zejména skrze institut CIIRC.

„Naše odborné znalosti v oblasti výpočetních technologií a strojového učení umožní vývoj pokročilých algoritmů a systémů, které budou schopny analyzovat složitá data z výzkumu mozku a přinést nové poznatky o neurodegenerativních onemocněních,“ přiblížil vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.

Fungování centra je zatím zajištěno na dobu šesti let. Finančně jej pokryjí prostředky ve výši 1,1 miliardy korun čerpané z Operačního programu Jan Amos Komenský [OP JAK] v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy [MŠMT]. OP JAK přerozděluje finance ze strukturálních fondů Evropské unie, to na podporu rozvoje otevřené a vzdělané společnosti

Nadějný výzkum neurodegenerací v Česku

Vědecké centrum Clara zaměřené na výzkum neurodegenerací je výsledkem konsorcia, jehož koordinátorem je Mezinárodní centrum pro výzkum neurodegenerativních onemocnění [INDRC]. Na české straně tvoří konsorcium Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky [CIIRC] ČVUT v Praze a Mezinárodní centrum klinického výzkumu [ICRC]. Součástí centra jsou i významné zahraniční výzkumné organizace. A sice francouzský Paris Brain Institute a německé Leibnizovo superpočítačové centrum při Bavorské akademii věd a humanitních oborů [LRZ].

Česká společnost pro AI v medicíně je jedna z prvních v Evropě

Vědci ICRC se zaměří na klinický výzkum biomarkerů Alzheimerovy choroby. Zároveň umožní spojení s jejich mezinárodní studií, do které spadá skupina účastníků ve věku 60 až 100 let. V ní sledují a analyzují změny spojené se stárnutím lidského mozku.

„Naši vědci přinesou do projektu dlouholeté zkušenosti s molekulárními dynamickými simulacemi proteinů,“ řekl přednosta ICRC Michal Masařík.

Tým Oliviera Colliota z Paris Brain Institute pak bude pracovat na využití umělé inteligence v lékařském zobrazování a modelování mozkových onemocnění.

Dvě třetiny demencí připadá na Alzheimerovu nemoc

Přičemž všechny týmy spojené v centru Clara mají společný cíl. Tím je efektivnější studium procesů, které se odehrávají v lidském mozku. Kvantové technologie a umělá inteligence umožní analýzu obrovských objemů dat získaných z molekulárního výzkumu a klinických studií. Centrum má také přispívat k rozvoji evropského výpočetního a datového systému ve výzkumu mozku.

Na neurodegenerace upozorní i postupné poruchy řeči

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí více než 100 tisíc převážně seniorních lidí. Ve světě je to kolem 40 milionů lidí. Což představuje asi dvě třetiny všech případů demence. Tato neurodegenerativní nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles kognitivních, to je poznávacích funkcí. Nejčastěji zasahuje Alzheimerova nemoc mozkové centrum paměti, myšlení a úsudku. Se stárnutím populace pacientů přibývá. Odborníci hovoří o tom, že v roce 2050 by se mohl jejich počet v České republice až zdvojnásobit. A přesáhnout 225 tisíc pacientů s Alzheimerovou nemocí.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here