CHOPN považují lékaři již za předrakovinný stav

0
33556
chopn
Foto: Freepik.com

Pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí [CHOPN] v Česku i jinde na světě přibývá. S CHOPN se u nás léčí asi 190 tisíc pacientů, dalších asi 400 tisíc lidí s nemocí žije, aniž by o ni ale věděli. CHOPN lékaři považují již za prekancerózu.

Rostoucí trend pacientů s CHOPN přisuzují lékaři špatnému ovzduší a kouření, to i pasivnímu, kdy lidé vdechují kouř na ulici nebo kdekoli jinde od kuřáků. Významnou roli v rozvoji CHOPN sehrává podle lékařů také pracovní prostředí. Nemocí trpí častěji lidé pracující v prašném nebo jinak zatíženém ovzduší.

„Mezi hlavní společné příznaky většiny plicních postižení patří kašel a dušnost. Základním plicním vyšetřením je spirometrie a rentgenové vyšetření hrudníku. Což jsou nezatěžující a nebolestivé metody,“ popisuje zjevné příznaky nemoci Stanislav Kos, pneumolog a člen výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem [ČOPN].

Podle výsledků zmiňovaných vyšetření a údajů z anamnézy nemocného lékař rozhodne o dalších již specializovaných vyšetřovacích metodách. A jak upozorňuje doktor Kos, CHOPN je třeba sledovat a léčit. Představuje totiž vyšší riziko rozvoje rakoviny.

„CHOPN lze považovat za prokázanou prekancerózu s tím, že riziko malignity nekoreluje s tíží dechových obtíží,“ říká doktor Kos.

CHOPN umí specialisté dobře zaléčit

Současná léčba sice zatím nedokáže CHOPN zcela vyléčit, říká lékař. Také ale dodává, že je i v Česku dostupná léčba, která zmírňuje obtíže pacientů, dušnost a kašel, a také zabraňuje progresi nemoci. A nejen to. Ve výzkumu je dnes pět desítek léčivých přípravků, které slibují léčbu nemoci významně posunout kupředu. To je další důvod, proč při neústupném kašli a dušnosti navštívit lékaře.

Jaké jsou příznaky CHOPN:
  1. Chronický kašel, zejména ráno s tvorbou hlenu i bez něho.
  2. Chronická tvorba hlenu.
  3. Dušnost časem se zhoršující, zejména při zátěži.
  4. Zvuky při vydechování [pískání nebo hučení].
  5. Pocit tísně na hrudi.

Pacienty s CHOPN ve FTN nově léčí elektrickými pulzy

Pacientů s CHOPN, kteří u sebe o nemoci ale neví, může být v Česku podle odhadu lékařů kolem 400 tisíc. V léčbě jich mají pneumologové podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR [ÚZIS] z roku 2022 poskytnutých pro projekt Inovace pro život II Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP] přes 198 000. Při současném růstovém trendu by jich mohlo být za dvacet let více než 207 tisíc, odhadují statistici.

Jaká jsou stadia onemocnění CHOPN:
  1. Lehké – Plicní funkce je nejméně z 80 procent na své normální hodnotě. Objevuje se kašel a tvorba hlenu. Pacient je omezen pouze při fyzické zátěži.
  2. Středně těžké – Plicní funkce fungují z 50 až 79 procent. Pacient trpí chronickým kašlem, vykašlává hlen a jeho dýchací cesty jsou zúžené.
  3. Těžké – Plicní funkce fungují z 30 až 49 procent. Dušnosti se projevují při každodenních činnostech, včetně záchvatů.
  4. Velmi těžká – Plíce fungují méně než z 30 procent. Pacienti trpí neustálou dušností, což výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Další data ÚZIS ukazují, že léčba CHOPN přináší své výsledky. Průměrná délka života léčeného pacienta s CHOPN vzrostla oproti roku 2012 o téměř dva roky.

„Pokud pacient zahájí efektivní léčbu včas, dokáže mu zmírnit příznaky nemoci, odstranit dušnost a zlepšit toleranci vůči fyzické zátěži a celkovou kvalitu jeho života. Prodlužuje se navíc i doba jeho dožití,“ potvrzuje David Kolář, výkonný ředitel AIFP.

Nemoc CHOPN bude brzy třetí nejčastější příčinou úmrtí

Lidé s podezřením na jakékoli plicní onemocnění by proto i podle něj měli navštívit odborníka. Nejprve svého praktického lékaře. Ten po základním vyšetření pacienta vyhodnotí, zda ho odeslat ke specialistovi, to je do ordinace pneumologa.

CHOPN lékaři dříve skoro neznali, lidé jí netrpěli

Chronická obstrukční plicní nemoc zkráceně CHOPN podle pneumologů před sto lety téměř neexistovala. Za rostoucím počtem nemocných stojí životní styl a horšící se ovzduší. To znamená, že významnou prevencí nemoci je mimo absence kouření i pobyt na čerstvém vzduchu. Riziko nemoci sníží i vyřazení uzenin z jídelníčku, pravidelný pohyb, zdravá strava, a především žádné cigarety.

Zajímavé pak je, že CHOPN ohrožuje více ženy než muže. Důvod je, že ženské plíce jsou křehké a k plicním nemocem obecně náchylnější. Podle pneumologů platí i to, že u žen, které kouří a zároveň jedí uzeniny, se riziko rozvoje nemoci extrémně zvyšuje.

Ženy by kvůli CHOPN neměly vůbec kouřit. A i muži ne

Nemoc se objevuje obvykle u osob starších 40 let. Podle odhadů lékařů se v této věkové skupině celosvětově vyskytuje až u deseti procent populace. S onemocněním se navíc spojují další zdravotní komplikace. Jako jsou srdeční a cévní obtíže, poruchy metabolismu, zmiňovaná rakovina a záněty plic.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here