Jen z několika kapek krve dokáží pracovníci Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava nově odhalit poškození nervů u pacientů s roztroušenou sklerózou, ale i jinými neurologickými nemocemi. Pomáhá jim v tom moderní přístroj HD-X.
I jen z půl mililitru krve umí nový přístroj [na obr. vpravo, zdroj: FNO] odhalit míru koncentrace důležitého ukazatele poškození nervových buněk u pacientů s roztroušenou sklerózou [RS] a dalšími neurodegenerativními onemocněními. Z nového přístroje ale těží i pacienti, kteří se již léčí s roztroušenou sklerózou. Což by pro ně podle Pavla Hradílka, vedoucího lékaře RS centra Neurologické kliniky FNO a LF OU, značí velkou úlevu. Dnes totiž lidé s RS pravidelně podstupují kontrolní magnetickou rezonanci [MRI]. To kvůli sledování progrese nemoci.
„Nyní však odborníci pracují na tom, aby u stabilních pacientů mohlo MRI v některých případech částečně nahradit jednoduché vyšetření krve,“ říká docent Hradílek.
To by šetřilo čas lékařům. A pacienti by nemuseli podstupovat vyšetření ve válcovitém přístroji, které není každému zrovna příjemné.
„A také přinést větší míru přesnosti při sledování aktivity onemocnění i odpovědi na jednotlivé léčebné postupy,“ upozorňuje na další výhodu používání nového diagnostického a monitorovacího přístroje doc. Hradílek.
Snazší sledování pacientů s roztroušenou sklerózou
Jak upozorňuje zástupkyně přednosty Ústavu laboratorní medicíny ostravské fakultní nemocnice doc. Pavlína Kušnierová, automatický analyzátor HD-X využívající technologii zvanou SIMOA nabízí i širší možnosti ve výzkumu.
„Zároveň nám otevírá nové možnosti v rané diagnostice a výzkumu neurologických onemocnění,“ tvrdí.
Dodává, že toto nové vyšetření na roztroušenou sklerózu z několika kapek krve spadá do úhrad všech zdravotních pojišťoven. Nicméně ne každá laboratoř může provádět takto citlivou analýzu. Oprávněny k ní jsou výhradně laboratoře spadající pod zdravotnická zařízení, v nichž funguje Centrum vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu. Mezi ta patří i ostravská fakultní nemocnice.
Tato centra zajišťují komplexní diagnostickou a léčebnou péči o pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica. Statut Centra vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózou [CVSP pro RS a NMO] jim uděluje ministerstvo zdravotnictví.
„Poskytovatel zdravotních služeb, který získá statut CVSP pro RS a NMO, pravidelně sleduje k 31. 12. daného roku uvedené indikátory kvality poskytované zdravotní péče a výkonnosti centra,“ vyjasňuje požadavky v seznamu těchto center ministerstvo.
Patnáct Center vysoce specializované péče pro RS
Mezi indikátory kvality patří například počty dispenzárně sledovaných pacientů a podíl pacientů v léčbě specializovanými přípravky. Dále centra sledují a vykazují počty nově vyšetřených pacientů a podíl pacientů s přiznaným invalidním důchodem. Anebo průměrný počet lehkých, středních, těžkých atak na pacienta léčeného přípravky specializované péče za rok. Do konce letoška má přiznaný statut CVSP pro RS a NMO pro dospělé a děti celkem 13 zdravotnických zařízení. Další 2 drží do konce roku statut centra RS a NMO pro dospělé.
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina nemoci není známá. Onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů, takzvaných atak, a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný. Proto je léčba a prevence složitá.
Na celém světě trpí RS kolem 2,5 milionu lidí. V Česku se odhaduje počet pacientů na 22 tisíc. Nemocní žijí převážně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. K rizikovým faktorům nemoci patří kromě genetické dispozice EB virus [Epsteina-Barrové virus] kouření a nedostatek vitaminu D.
–VRN–