Bez pediatra je v ČR 34 tisíc dětí. Válek mluví o pozitivních datech

0
62
deti
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek / Foto: Úřad vlády ČR

Z 10,9 milionu zdravotně pojištěných osob v Česku jich stojí mimo registraci u praktického lékaře 554 tisíc. Z nich 34 tisíc připadá na děti a mládež do 18 let. A 12 tisíc z těchto dětí je podle dat pojišťoven bez jakékoli zdravotní péče.

I přesto hovoří ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] o pozitivním obrazu primární péče jak pro dospělé, tak dětské pojištěnce v Česku.

„Celkově jde o pozitivní data, která ukazují, že naprosto drtivá většina českých občanů má přístup k primární zdravotní péči. Data nám ukazují, že ke konci roku 2024 evidovaly zdravotní pojišťovny bez registrace u praktického lékaře 34 tisíc českých dětí,“ uvedl na tiskové konferenci [3.7.], při níž představil jeho resort čerstvá data z primární péče.

A nabídl i procentuální vyjádření stavu v ambulantních praxích pro děti a dorost. Podle dat ministerstva žije v Česku 1,9 milionu dětí a mladistvých do 18 let.

  • Právě do zletilosti má být tato skupina obvykle státních pojištěnců v pravidelné péči ambulantního pediatra, především kvůli podání povinných i nepovinných očkování a kontrole správného vývoje.

A z celkem 1,9 milionu dětí do 18 let věku je jich bez registrace v ambulanci pediatra 1,71 procenta. Což odpovídá počtu 34 tisíc dětí a mladistvých. Tato čísla ale zahrnují děti a dospívající s českým občanstvím a trvalým pobytem v ČR. Neregistrovaných pojištěnců do 18 let věku je u nás celkem 105 tisíc [4,8 % z celkových 2,19 milionu dětských pojištěnců].

Dětských praktiků už mohlo být víc, ale peníze míří do nemocnic

„Z těchto 34 tisíc ale pouze cca 12 tisíc nemá vykázanou žádnou zdravotní péči. V České republice je zdravotní péče zajištěna pro každého občana, včetně těch bez registrace u praktického lékaře,“ vysvětlil, jakým způsobem řeší péči rodiče pro své nezletilé děti v případě 22 tisíc u pediatra neregistrovaných dětských pojištěnců, ministr Válek.

Z 34 tisíc dětí bez pediatra jich je 12 tisíc zcela bez péče

A snad ani zbylých 22 tisíc dětí a dospívajících bez jakékoli evidence u praktického lékaře a jakékoli vykázané zdravotní péče se nedá považovat za pozitivní obrázek českého zdravotnictví. To hlavně v situaci, kdy se do Česka vracejí zdánlivě vymýcené nemoci, jako jsou spalničky, černý kašel, tuberkulóza a nyní nově i svrab. A kdy se řeší nedostatečná proočkovanost populace proti některým onemocněním.

Zdravotní péče o děti se v ČR rozpadá. Upozorňuje na to už i ÚZIS

Podle dat ministerstva zdravotní pojišťovny ke konci loňského roku registrovaly 10,9 milionu pojištěnců. Z nich 10,35 milionu jich registrovala některá z ambulancí praktického lékaře.

Také se to ale dá říci tak, že více než půl milionu lidí, přesněji 554 tisíc, je bez registrace u praktického lékaře. Z tohoto počtu, jak už bylo řečeno, připadá 34 tisíc osob na děti a dospívající.

Pohotovosti a urgentní příjmy jako řešení?

Ministerská data se výrazně odchylují od čísel, která letos na jaře prezentovalo na tiskové konferenci Sdružení praktických lékařů ČR [SPL ČR]. Podle jeho předsedy Petra Šonky je u nás bez praktika milion lidí. Z toho neregistrovaných nezletilých pojištěnců je podle Šonky kolem 130 tisíc. Tato skupina neregistrovaných pojištěnců pak v případě potřeby čerpá péči na pohotovostech a urgentních příjmech při nemocnicích, vysvětlil šéf sdružení.

„Špatné ale je, že do systému vstupují špatnými dveřmi. Jejich pohyb v systému je chaotický, což vše jen prodražuje,“ uvedl.

Zneužívání záchranky v Česku je do nebe volající, tvrdí poslanci

Nedobrá situace stále panuje také v primární péči pro dospělé, kde je bez registrace u praktického lékaře podle ministerstva 449 tisíc pojištěnců. Z nich 159 tisíc má české občanství a trvalý pobyt v ČR. Ale nemají praktického lékaře. Celkem zdravotní pojišťovny evidují 8,71 milionu dospělých pojištěnců.

Nejvyšší počty v ambulancích praktiků neregistrovaných osob připadají na cizince. Převážně na uprchlíky z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Další početnou skupinou mezi nimi jsou lidé z některé členské země EU. U nich se předpokládá registrace v jiném unijním státě.

L. Dušek: Do pěti let dojde k nasycení potřebných kapacit

Na mezery v proregistrovanosti lidí v Česku v ambulantní primární péči reaguje ministerstvo podle Válka redukcí lůžek na dětských odděleních nemocnic. Ta jsou v některých regionech obsazena sotva 20%. Přitom si jejich provoz ale žádá personální zajištění. Tím se blokují lékařské kapacity.

„Proto jsme připravili řadu opatření, jako transformaci pediatrických lůžkových oddělení na dětské stacionáře, uvolnění kapacit pediatrů pro ambulantní péči. Podporu týmových praxí, motivační programy pro lékaře, bonifikace za školení ve specializačním vzdělávání a registraci pacientů,“ vyjmenoval kroky, které povedou ke zlepšení situace ministr Válek.

Překvapuje mě, že se více neozývají maminky, říká pediatrička Hülleová

Jeho kolega z úřadu, ředitel ÚZIS, profesor, Ladislav Dušek, na tiskové konferenci uvedl, že vykazovaná data ukazují na úspěch především v omlazování oboru praktického lékařství.

„Data potvrzují, že se problém demografického stárnutí praktických lékařů pro dospělé postupně daří zvládat. Průměrný věk aktivních lékařů již začal klesat. O tento obor je v atestačním vzdělávání trvale vysoký zájem. Roční produkce 240 absolventů je dostatečná pro zvládnutí demografického vývoje,“ uvedl.

Stejně tak mají medici a absolventi lékařských fakult zájem o specializaci v pediatrii.

„Do studia v tomto oboru nastupuje po roce 2021 více lékařů. A pokud se tento trend podaří udržet, dojde k adekvátnímu nasycení potřebných kapacit do čtyř až pěti let,“ nastínil pozitivní trend i v dětské primární péči Dušek.

Systém pediatrické péče skončí, varuje za dětské praktiky Šebková

Otázkou je, co by na slova ministra a šéfa ÚZIS řekli zástupci lékařských odborností pro pediatrii. Ještě loni stejně jako v předchozích letech upozorňovala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová na stále se zhoršující dostupnost ambulancí pro děti a dorost.

Její kolegyně a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Alena Šebková dokonce několikrát hovořila o tom, že pokud ministerstvo zdravotnictví do systému zásadně nezasáhne, tak systém poskytování pediatrické péče, jak ho známe, u nás skončí.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here