Muž si stěžoval na posudek ČSSZ, ta mu zpětně vyplatila 260 tisíc Kč

0
1509
posudek_CSSZ
Ilustrační foto: Freepik.com

O pomoc při jednání s Českou správou sociálního zabezpečení [ČSSZ] kvůli zdravotnímu posudku a přiznanou invaliditou se obrátil muž na ombudsmana ČR. ČSSZ vypracovala nový posudek a s dřívějším nárokem na důchod.

Nově vypracovaný zdravotní posudek, který pro sociální správu zajišťuje jí podřízený Institut posuzování zdravotního stavu [IPZS], sice muži nezvýšil stupeň dříve přiznané invalidity, za to mu ale invalidní důchod přiřkl s dřívějším datem. A to pro muže znamenalo zpětnou výplatu dávky ve výši 268 124 korun.

„ČSSZ jsem na tento případ upozornil. A požadoval, aby došlo k nápravě. Zde šlo především o zajištění nové lékařské prohlídky, kdy lékař zajistí všechny potřebné informace, které budou vyhovující a dostatečné,“ uvedl k případu veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Ombudsman pomohl ženě k invalidní penzi. Marně o ni žádala dvakrát

Na jeho kancelář se muž obrátil kvůli tomu, že nesouhlasil s přiznaným stupněm invalidity prvního stupně. Podle jeho úsudku by měl mít nárok na druhý stupeň invalidity, navíc vyplácený od dřívějšího data. Do věci se proto vložil veřejný ochránce práv, který sociální správu poté, kdy se seznámil s posudky daného muže, upozornil, že dokumenty nejsou dostatečně odůvodněné.

Nový posudek ČSSZ pro muže značil přes 260 tisíc korun

Na podnět ombudsmana reagovala sociální správě rychle, když sama vydala pokyn pro kontrolní provedení prohlídky u tohoto muže.

„Stalo se tak ještě v průběhu šetření ombudsmana,“ upozorňuje Kancelář veřejného ochránce práv.

Posudkový lékař provedl revizi dokumentů a lékařských zpráv s ohledem na námitky od tohoto muže. A vydal nový a podle ombudsmana přesvědčivější posudek o zdravotním stavu muže.

„Cením si pohotové reakce ČSSZ, která reagovala na mé první upozornění a vše rychle napravila. Muž dostal doplatek, který mu náležel,“ říká k případu ombudsman.

ČSSZ: Posudkoví lékaři se s žadateli o invalidní důchod vidět nemusí

Sociální správa muži následně zpětně doplatila 268 124 korun. Podle nově vypracovaného zdravotního posudku měl na invalidní důchod nárok dříve něž mu jej úřad prvně přiznal. Nadále mu však zůstal první stupeň invalidity, protože podle nově provedené lékařské prohlídky nemá na vyšší stupeň nárok.

Pro získání invalidního důchodu i přiznaný stupeň invalidity je totiž základním dokumentem právě posudek od lékaře pracujícího pro IPZS. V něm posudkový lékař vyhodnotí v procentuálním vyjádření pracovní omezení žadatele o dávku. Dále okamžik, kdy k omezení došlo. Následně úřad při výpočtu výše invalidního důchodu zohledňuje dobu pojištění.

Posuzování invalidity neprobíhá jen na diagnózu

Lidé pobírající invalidní důchody si často stěžují na posudky o jejich zdravotní způsobilosti a přiznaný stupeň invalidity. Jak ale nedávno na kulatém stolu ve Sněmovně s názvem Posuzování invalidity jako překážka na cestě do práce vysvětlil ústřední ředitel ČSSZ František Boháček, tak se nehodnotí jen diagnóza, ale i její dopady na konkrétní osobu.

„Posuzování zdravotního stavu dnes neprobíhá na diagnózu,“ řekl Boháček.

V praxi se tak nikoli výjimečně stává, že dva klienti se stejnou diagnózou žádající o uznání invalidity, respektive invalidní důchod, nedostanou stejný stupeň invalidity. I když posudkoví lékaři postupují podle vyhlášky a platné metodiky, upozornil šéf sociální správy.

A to kvůli tomu, že při vypracování lékařského posudku se přihlíží i k jiným parametrům. Například dopadu diagnózy na schopnosti žadatele vykonávat jeho výdělečnou činnost, jeho profesi či kvalifikaci.

„Ten systém je opravdu takto postavený,“ vysvětlil ve Sněmovně Boháček.

ČSSZ: Posuzování invalidity neprobíhá na diagnózu

Veřejnosti, a především samotným příjemcům invalidních důchodů v kterémkoli stupni, se podle něj nedaří dlouhodobě vysvětlovat, že dva klienti s totožnou diagnózou nedostanou vždy totožný posudek od lékaře. A bývá to častým důvodem stížností a dotazů směrem k posudkové službě ČSSZ.

„Já mám často pocit, že v České republice se invalidita vnímá jako odškodnění za zdravotní postižení,“ řekl Boháček s tím, že tak tomu ale není.

Invalidní důchody v jakémkoli stupni slouží jako kompenzace ztráty příjmu kvůli zdravotnímu postižení. To mimo jiné znamená, že zákon nijak neomezuje příjemce invalidních důchodů v jakémkoli stupni v práci. V podstatě tak mohou pracovat bez omezení náplně práce i času.

 –VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here