Zhruba 10 procent pacientů převážených zdravotnickou záchrannou službou [ZZS] nevyžaduje akutní péči poskytnutou přímo ve vozidle. Nabízí se tak nová dopravní služba ZZS využívající méně nákladná vozidla i personál.
Převoz akutních pacientů, nikoli však v přímém ohrožení života a zdraví, už přes rok testuje Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy [ZZS HMP]. Reaguje tím na stále vyšší počty pacientů, kteří si sice zavolají záchrannou službu, ale nejde o akutní stav nejvyšší priority, jak říkají záchranáři. Což podle ředitele pražské záchranky Petra Koloucha souvisí s vysokým počtem chronicky nemocných lidí.
„Data ukazují, že záchranné služby se musí připravit na vyšší počty nikoli dramat a akutních priorit. Ale nahoru nám jdou nízké priority,“ uvedl [14.5.] před poslanci Výboru pro zdravotnictví šéf pražských záchranářů.
To proto, že k zavedení nové dopravní služby ZZS – s menší prioritou – potřebuje zdravotnická záchranná služba úpravu zákona. Podle Koloucha změna spočívá v tom, že by ZZS operovala i takzvanou akutní dopravní službou. Její vozidla by pak převážela do zdravotnických zařízení akutní pacienty, ale ne v přímém ohrožení života a zdraví.
„Je tu velká skupina pacientů, která potřebuje převoz do zdravotnického zařízení, aniž by jim ale bylo potřeba poskytovat zdravotní péči dramaticky během převozu,“ vysvětlil.
A tak není ani potřeba k jejich přepravě využívat speciálně vybavená a nákladná vozidla ZZS. Tedy známé žluté vozy rychlé zdravotnické pomoci [RZP].
„Ten problém se týká hlavně metropolí. Kde není o tyto pacienty zájem ze strany dopravních zdravotních služeb s registrací,“ upozornil na další souvislost.
Lidé chtějí zemřít doma, ne v nemocnici, ví pražská záchranka
Ve velkých městech se tito pacienti převážejí i jen jednotky kilometrů. To díky husté síti nemocnic. Což je jeden z důvodů, proč dopravní služba nemá zájem tyto pacienty do nemocnic rozvážet.
Novou dopravní službu testuje pražská záchranka
Novou dopravní službu si pražská ZZS testuje už více než rok v praxi. Pražané zjistili, že by jim tato nová služba, zřejmě z poloviny hrazená zdravotní pojišťovnou a z poloviny krajem jako zřizovatelem ZZS, uvolnila kapacity rychlé zdravotní služby zhruba o deset procent.
„Nám to vyřeší zhruba 10 procent pacientů denně. Za ten rok a půl co to provozujeme jsme zvýšili rezervu žlutých vozů RZP pro mimořádné události,“ uvedl před poslanci Kolouch.
Díky této změně se podle něj o zmíněných deset procent uvolnily kapacity vozů ZZS převážející urgentní pacienty. A na druhé straně se pacientům s nižší prioritou dostává dřívější zdravotní péče, protože se dříve dostávají do zdravotnických zařízení, jmenoval šéf pražských záchranářů výhody. Při zachování současného úhradového nastavení [50 % kraj, 50 % zdravotní pojišťovna] by tento krok přinesl úsporu i zdravotním pojišťovnám, dodal.
Za zdravotní péči si v Česku připlácí už skoro polovina lidí
Důvěru ve velké úspory z takového kroku ale tak jistě nemají zdravotní pojišťovny. Náměstek pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR] Jan Bodnár na Výboru uvedl, že nemůže říct jasný postoj pojišťovny k této změně. To proto, že nedostali její legislativní návrh. A nehovoří ani o úsporách.
„Je tady potenciál nikoli uspořit, ale být nákladově neutrální,“ uvedl.
Dopady zavedení nové dopravní služby ZZS se musí podle něj propočítat, aby kvůli zvyšujícím se objemům hrazených výkonů [dopravy] nedošlo k neadekvátní zátěži systému, vysvětlil dále.
„Obecně vzato tyto aktivity podporujeme,“ dodal.
Pacientů, kteří zneužívají záchranku, rychle přibývá
Změny, kdy by se rozšířily služby ZZS tak, aby se záchranáři postarali i o akutní pacienty s nižší prioritou, podporuje Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZd ČR]. A počítá s jejím legislativním zapracováním. I když jde o věc, jíž nejspíš projedná až nové složení Sněmovny po podzimních volbách.
„Ten návrh opravdu znamená přeci jen menší změnu zákona,“ uvedl vrchní ředitel pro legislativu a právo MZd ČR Radek Policar.
Poslanci Výboru považují za důležité při úpravě této části zákona myslet i na zneužívání, respektive nadužívání zdravotnické záchranné služby některými pacienty. Varují hlavně před tím, aby si z nové služby ZZS týkající se dopravy akutních pacientů s nižší prioritou neudělali běžný dopravní prostředek, který je „zdarma“ doveze k lékaři nebo na vyšetření do nemocnice.
„To procento zneužívání ZZS kilometricky narůstá,“ varoval poslanec a lékař Vít Kaňkovský, který má zkušenosti se službami ZZS.
Zneužívání záchranky v Česku je do nebe volající, tvrdí poslanci
Denně se záchranáři podle něj setkávají s pacienty, kteří si přivolají záchranku s tím, že je už například tři týdny bolí záda.
„A to je dnes běžná praxe,“ dodal s tím, že přístup těchto pacientů dopadá na ty pacienty, kteří urgentní péči skutečně potřebují. A jsou skutečně v přímém ohrožení života.
Stejně tak varovali poslanci před scénářem, aby se v důsledku zavedení této nové služby nepřehltily urgentní příjmy v nemocnicích.
Veronika Táchová