Vědci: Lepší je test lipoproteinů než samotného cholesterolu
Vědci nejspíš přišli s přesnější metodou měření cholesterolu v krvi. Je to test vybraných lipoproteinů, které cholesterol v krvi přenášejí.
Česko a Pobaltí mají v EU nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy
Ohniska klíšťat přenášejících encefalitidu jsou v zemích Evropské unie soustředěna do střední a východní Evropy a zčásti do severských zemí, především Norska a Švédska. Česko a Pobaltí patří mezi země s nejvyšším výskytem nemoci.
Parkinsonikům tlumí příznaky chytřejší verze DBS
Zatím pěti pacientům s Parkinsonovou nemocí pomáhá s odbouráváním jejích příznaků pokročilá verze stimulátoru implantovaného do mozku. Jde o adaptivní hlubokou mozkovou stimulaci, DBS, která sama rozpozná, kdy zasáhnout.
Za boomem Alzheimerovy nemoci stojí i nanočástice olova v ovzduší
Nanočástice olova v ovzduší pronikají nosem do mozku a vyvolávají změny vedoucí k neurodegeneracím, jako je Alzheimerova nemoc.
Bylinné homogenáty uchovávají léčivé látky aktivní i několik let
Unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z CARC. Byliny proměňují v takzvané bylinné homogenáty.
Lidem se zdravotním postižením chybí finance i dostupná péče
Z osob starších 15 let žilo loni v Česku 1,3 milionu lidí se zdravotním postižením. Mnohým z nich chybí kompenzační pomůcky a zdravotní péče.
Motorkářská show je v Česku přednější než rakovina a demence
Na výzkum rakoviny, demencí či virových infekcí peníze pro další roky chybí, na motorkářskou show v Brně vláda ale pošle 300 milionů korun. Stejně tak kabinet schválil desítky milionů na lyžování ve Špindlu a olympijský festival mládeže.
Covid neskončil. Neurologové spekulují o pandemii neurodegenerace
Zdravotní následky po nemoci covidu nemusí být zdaleka u konce, upozorňují neurologové. Připomínají období po španělské chřipce, kdy po jejím překonání obyvatelstvo zasáhla další pandemie neurodegenerace.
Jedna z nejstarších žen světa měla omlazující buňky. To ale není všechno
Do své smrti loni v srpnu byla 117letá Španělka Maria Branyasová nejstarším člověkem na světě. Za jejího života jí vědci odebrali vzorky, aby zjistili, co stojí za jejím vysokým věkem ve zdraví. A nyní přinášejí výsledky.
Gilead úspěšně testuje preventivní lék chránící až rok před HIV
Lék údajně až rok zabraňující nákaze virem HIV americké společnosti Gilead Sciences dokončil první fázi testování. A výsledky ukazují, že injekčně podávaná látka úspěšně chrání tělo před nákazou virem způsobujícím onemocnění AIDS.
Roche jde do léků na hubnutí. Spolupracuje se Zealand Pharma
Švýcarská farmaceutická společnost Roche uzavřela dohodu o vývoji a prodeji léku na obezitu dánské firmy Zealand Pharma. Dohoda obsahuje i prodej licence k léku dánské firmy.
The Lancet: V roce 2050 bude už více lidí obézních než plnoštíhlých
Několik desetiletí jsme na celém světě svědky rychlého růstu počtu lidí s nadváhou a obezitou. V některých zemích se trend projevil už v období před druhou světovou válkou, v jiných nastal v posledních dekádách.
Vřetenní nerv opraví chirurgové nově pomocí nervu ze zadní paže
Poraněný vřetenní nerv, nejsilnější nerv na paži, opraví chirurgové nově pomocí nervu odebraného ze zadní strany paže. Dosud k rekonstrukci vřetenního nervu používali štěpy z lýtka.
Jím více rybích konzerv než dříve, říká japonská vědkyně žijící v Česku
„Tradiční česká kuchyně je chutná, ale často obsahuje těžké omáčky, smažená jídla a velké porce masa s menším množstvím rostlinných složek. V Česku je i poměrně vysoká spotřeba alkoholu,“ říká japonská vědkyně Maika Ohno.
Cesta k příčině Huntingtonovy nemoci vedla přes jezero Maracaibo
K odhalení příčiny Huntingtonovy nemoci [HN] významně přispěl venezuelský venkovský lékař, později i neurolog, Americo Negrette. Ten si všiml zvláštně se pohybujících lidí u jezera Maracaibo ve Venezuele. Do místa se vydali výzkumníci.
Přílišný hluk vede k obezitě, zjistili vědci v Brně
Potíže s obezitou a nadváhou má v České republice více než 60 procent lidí. Přitěžující okolností může být mimo jiné hlučné prostředí. Vyplývá to z aktuální studie Národního institutu SYRI v Brně.
Umělé světlo se v Česku nadužívá a rozvíjí nemoci, i rakovinu
Narušený cirkadiánní rytmus se váže k většině civilizačních nemocí, nevyjímaje rakovinu i duševní poruchy. K narušení rytmu vede hlavně nepravidelné spaní a bdění. A za ním často stojí i nadměrné užívání umělého světla.
Vědci vyvíjí přístroj, který v těle vyčmuchá houbovou plíseň
Jde o diagnostickou novinku, která by po uvedení do klinické praxe pomohla bez zdlouhavé kultivace přesně diagnostikovat kožní infekce způsobné plísněmi. Tím by došlo i k cílenému podání účinných antimykotik.
Chystá se vznik nové Meziresortní rady pro genetiku a genomiku
Meziresortní radu pro genetiku a genomiku založí ještě letos ministerstva zdravotnictví a zemědělství. Cílí tím na lepší koordinaci výzkumu a vývoje v oblasti genomiky a genetiky, a tak i lepší zdravotní kondici veřejnosti.
Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR opravují . uprostřed věty
Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR pronikli do jádra molekulárního procesu, který by se dal využít k léčbě nemocí způsobených chybami v genetickém kódu. Výsledky publikoval prestižní časopis Nature Structural & Molecular Biology.