Akce urologů potvrdila smysl onkologické prevence

0
7135
prevence
Ilustrační foto: Pixabay.com

Smysluplnost prevence potvrdily Dny otevřených urologických ambulancí v posledním lednovém týdnu. Lékaři při nich odhalili nádory prostaty, varlat, ledvin i močového měchýře. V diskuzi je nyní plošný screening rakoviny prostaty.

Do preventivní akce, v níž specialisté bez žádanky a zdarma vyšetřili mužům prostatu, se zapojilo 37 urologických ambulancí po celém Česku. A první zprávy od lékařů potvrzují nejen zájem o prevenci, ale i její smysluplnost.

„Počet pacientů, kteří se rozhodli Dny otevřených ambulancí využít, byl nečekaně vysoký. Někteří zájemci ještě na vyšetření čekají, mají ale stanovený pevný termín v nejbližší době,“ říká předseda České urologické společnosti [ČUS] ČLS JEP prof. Roman Zachoval.

Urologové nabízejí vyšetření prostaty bez žádanky

Přesné počty do akce zapojených pacientů specialisté v tuto chvíli sice zatím nemají, ale již nyní vědí, že v pěti dnech vyšetřili na stovky zájemců. Přičemž u některých z nich přišli na závažná nádorová onemocnění. A desítky pacientů nyní čeká na další podrobnější vyšetření kvůli vyloučení podezření rakoviny.

Obava z covidu-19 i v Česku, zdá se, pomalu opadá

Zájem mužů o vyšetření na urologii při Dnech otevřených ambulancí specialisty příjemně překvapil. To potvrzuje primář urologického oddělení SZZ Krnov Jan Pulcer.

„Odhalili jsme jeden nádor varlete a nádor močového měchýře. Několik mužů mělo krev v moči a u sedmi jsme zaznamenali zvýšené hodnoty PSA, které budeme v následujících týdnech prošetřovat,“ říká s tím, že na preventivní prohlídku k nim během Dnů otevřených ambulancí dorazilo 46 lidí.

Zájem o vyšetření potvrzuje i urolog Jan Poduška z Urologie Zahradní Město. Do jeho pražské ordinace přišlo na 85 zájemců o vyšetření. Dle jeho slov šlo především o mladší muže v produktivním věku.

„Většina z nich na kontrolu přišla, protože rakovinou prostaty měl v minulosti jejich blízký příbuzný,“ říká urolog.

A celkem 58 nových lidí nad rámec obvyklého provozu v ordinaci přijal i Jiří Balák z urologické ambulance Medicon v Praze na Budějovické.

K tomu jsme dalších deset zájemců o kontrolu objednali na později,“ dodává.

Nádor močového měchýře stíhá hlavně muže a kuřáky

Obrovský zájem o vyšetření na urologii potvrzuje i primář Roman Staněk z ostravské ambulance.

„Počet příchozích převyšoval kapacitu ambulance, k prevenci se v tomto týdnu objednalo navíc 35 pacientů,“ popisuje.

Při akci lékaři pacientům provedli takzvaný PSA test, s jehož pomocí zjistí hladinu prostatického specifického antigenu. A preventivně vyšetřovali i konečník. Pacienty s vyšší hladinou PSA či s jinými nejasnostmi po vyšetření objednali na biopsii nebo magnetickou rezonanci. Mimo podezření na rakovinu prostaty ale odhalili urologové také nádory varlete, ledvin a močového měchýře.

Plošné prevence v urologii se dočkají snad i muži

Výsledky lékařů ze Dnů otevřených ambulancí tak jasně potvrzují, že prevence dává smysl i v urologii. Na onemocnění se díky ní přišlo často včas a včas se zahájila i léčba. Právě ta nebývá v počáteční fázi onemocnění pro pacienta náročná. A pro systém zdravotnictví ve srovnání s léčbou například karcinomu prostaty ve třetím či čtvrtém stadiu ani tak nákladná. Pokud se u muže rakovina prostaty potvrdí v časném stadiu, operují urologové nádor roboticky nebo laparoskopicky, čili méně invazivně.

Riziko rakoviny prostaty hlídá sledování hladiny PSA

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS] v posledních letech počty mužů se zhoubným nádorem prostaty rychle narůstají. Zatímco v roce 2000 u nás lékaři onemocnění diagnostikovali u tří tisíců mužů ročně, v roce 2019 už to bylo více než osm tisíc nových případů. Odhalit karcinom prostaty je navíc složité, protože onemocnění se v jeho počátcích nijak výrazně neprojevuje. Pacienti na sobě nepozorují příznaky, které by je přivedly na vyšetření k urologovi.

A právě se záchytem pacientů s onemocněním v počáteční fázi může podle odborníků pomoci zavedení plošného screeningu pro určitou skupinu osob. V zemích, kde jej již zavedli, se úmrtnost na rakovinu prostaty snížila až o 20 procent.

Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká. Prevence karcinomu prostaty přesto stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů,“ upozorňuje Zachoval.

Zmiňovaný screening podle něj již dobře funguje například ve Švédsku a Německu. A čísla dle něj jasně ukazují, že se vyplatí.

„Naopak musím připomenout situaci v USA, kde plošný screening zrušili a úmrtnost na rakovinu prostaty významně vzrostla,“ uzavírá profesor Zachoval.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here