Česká stomatologická komora [ČSK] na 75. jednání svého sněmu opět zvolila Romana Šmuclera svým prezidentem. O funkci se dále ucházeli majitel firmy Herbadent Pavel Smažík a majitel stomatologického centra v Příbrami Jiří Hrabák. Ti kandidovali s názorem, že komora je rozpolcena a má své rezervy ve fungování.

Roman Šmucler podle mluvčí ČSK Henriety Hajšman získal většinu hlasů členů sněmu už v prvním kole. Komoru, v jejímž čele stojí od roku 2017, tak povede dále až do roku 2025.

„Mimořádný, jindy nevídaný mandát, je výsledkem kolektivní práce ČSK, které se podařilo naplnit své cíle a zlepšit fungování české stomatologie. A to včetně situace kolem pandemie covidu-19, kdy čeští stomatologové jako jediní nezastavili svoji činnost v EU a mají nejmenší škody jak ekonomické, tak i na zanedbané péči o své pacienty,“ uvedla Hajšman.

Najít zubaře je potíž, tvrdí už i zdravotní pojišťovny

Viceprezidentem komory je Robert Houba z Plzně, kde mimo jiné působí i v tamější fakultní nemocnici. Mluvčí komory upřesnila, že silný mandát chce Roman Šmucler využít v dalším postupu k organizaci práce komory i celé stomatologie po vzoru Německa a Rakouska.

„Nic není potřeba vymýšlet. V zemích, s nimiž jsme kdysi byli v jednom státu, vše funguje dobře. Na mysli mám Rakousko a Bavorsko. Stačí tam zajet a systém převzít. Hlavně nic sami složitě nevymýšlet, protože s tím jsme neuspěli,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz sám Roman Šmucler.

Stomatologická péče se stává nedostupná pro milion lidí

Roman Šmucler umí o penězích dobře vyjednávat

Šmucler je znám svým důrazem na odměňování stomatologů. To bylo jeho téma i před volbou prezidenta ČSK. Uvedl, že komora bude muset řešit ekonomickou krizi tuzemských stomatologů s tím, že v prvním pololetí 2020 jim klesly příjmy od pojišťoven o pět procent.

„Je třeba se přichystat. Vyjednat udržení a snad navýšení plateb od pojišťoven. Je to i naděje na větší změny v systému úhrad,“ uvedl na stránkách komory.

Dodejme, že ve vyjednáváních o navýšení úhrad pro stomatology byl úspěšný i v minulých letech, kdy se mu u politiků a zdravotních pojišťoven dařilo prosazovat své požadavky. Za což byli stomatologové nejednou kritizováni do ostatních segmentů zdravotní péče.

Na stomatologickou péči půjde navíc skoro miliarda Kč

A to za situace, kdy i přes vysoký počet stomatologů v Česku byla a stále je mnohým domácnostem zubní péče nedostupná. Často kvůli tomu, že stomatologové nepřijímali pacienty takzvaně na zdravotní pojišťovnu.

„Spoléhalo se, že lékař vydělá na nadstandardních výkonech a bude sponzorovat takzvanou pojišťovenskou medicínu. Pokud ale pacienti žádají 100% bezplatnou péči, pak to nefunguje. A takových lidí je asi milion,“ vysvětlil Šmucler pro ZdraveZpravy.cz.

Revoluce v poskytování zdravotní péče, žádný marketing

To se ale změnou v úhradách od zdravotních pojišťoven pro rok 2020 významně změnilo. Stomatologové dostali peníze navíc a zároveň došlo k reorganizaci jejich výplat. Dosáhnout na ně mohli pouze ti stomatologové, kteří registrovali nové pacienty. Což svého času podrobně vysvětlil v rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR] David Šmehlík.

„My jsme to po letech vyřešili a nejde o žádný marketing. My jsme těch 14 miliard koncentrovali do zhruba 20 základních výkonů. Dá se říci, že je to revoluce v poskytování stomatologické péče. Po letech, kdy tu lidé bloudili a hledali stomatologa, jsme to konečně vyřešili,“ uvedl.

Je to revoluce v poskytování stomatologické péče

Skutečností je, že poklesl počet lidí, kteří nemohou najít stomatologa, který by je přijal takzvaně na pojišťovnu. Problémy s dostupností základní stomatologické péče pro děti a dospělé u nás i tak stále přetrvávají. Potíže mají pojištěnci i s objednáním se na ortodoncii. Opět kvůli tomu, že stávající ortodontisté většinou nové klienty nepřijímají. Nezanedbatelná je i finanční spoluúčast pacientů a plátců pojištění zároveň za výkony stomatologů.

Dotaci na vznik či udržení loni dostalo v ČR 30 ordinací

Stejně jako praktici stárnou i stomatologové

Bez diskuze je fakt, že stomatologický obor se stále potýká s tím, že do důchodu odcházejí populačně silné ročníky zubařů. Problém bude přitom dále eskalovat v budoucích letech [viz graf ČSK/2018].

Což se netýká pouze zubních lékařů, ale také praktiků. Zejména pak praktických dětských lékařů, tedy pediatrů často s praxí mimo velká města. Není výjimkou proto narazit na přesluhující lékaře, protože není, kdo by nastoupil na jejich místa.

–RED–

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here