Správa státních hmotných rezerv [SSHR] doplní své zásoby o další léky. S firmou Alliance Healthcare nyní uzavřela smlouvu na rezervaci léků, konkrétně 138 000 balení antibiotika fenoxymethylpenicilin.
Informaci potvrdil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. SSHR ale nebude antibiotika kupovat, u distributora si je pouze rezervuje. Tímto způsobem uzavřela Správa s Alliance Healthcare svou vůbec první smlouvu.
„Výhodou tohoto systému je, že léky nebude správa kupovat, ale bude si je rezervovat u distributorů nebo výrobců. Dojde tak k posílení jejich disponibility na trhu, a tím i lepší dostupnosti pro pacienty v České republice,“ vysvětlil Pavel Švagr.
A nezůstane u jediného kontraktu. Zakázky na další léky plánuje Správa vypsat v příštích dnech. Společnost Alliance Healthcare vybrala SSHR ve veřejné soutěži.
„Budou nám zajišťovat nejen skladování, ale i obměnu po dobu trvání smlouvy,“ doplnil s tím, že Alliance Healthcare u nás patří k největším distributorům léčiv.
O společnosti Alliance Healthcare
Alliance Healthcare je přední velkodistributor léků v České republice, který vychází ze zázemí silné mezinárodní skupiny. V roce 2021 se stal součástí americké zdravotnické společnosti Cencora [dříve AmerisourceBergen, pozn. red.]. Ta v rámci akvizice většiny distribučních činností Alliance Healthcare zaplatila 6,275 miliardy USD [cca 137,5 mld. Kč].
Na českém trhu Alliance Healthcare působí již od roku 1991. Tehdy vznikla společnost Plus se zaměřením na distribuci léčivých přípravků. Jedním ze zakladatelů a majitelů byl současný výkonný ředitel společnosti Alliance Healthcare Jan Rohrbacher.
„Mezi naše klíčové aktivity se řadí distribuce léčivých přípravků do nezávislých lékáren a nemocnic, stejně tak jako poskytování profesionálních služeb výrobcům léčiv,“ uvádí společnost na svých stránkách.
Automaty na léky i úlevu pro distributory léčiv poslanci odmítli
Síť společnosti zahrnuje čtyři distribuční centra a čtyři samostatná centra logistických služeb pod značkou Alloga. Tato centra disponují celkovou kapacitou přes 25 tisíc skladových míst a prostory schválenými k farmaceutické výrobě v rozsahu úpravy sekundárního balení.
„Díky sofistikované distribuční síti je náš tým schopen dodat obsáhlý sortiment léčivých přípravků od více než 400 výrobců rychle do jakékoli lékárny či nemocnice v České republice,“ uvádí společnost s tím, že sortiment o více než 20 tisíc položkách pokryje poptávku zákazníků.
Alliance Healthcare rovněž patří mezi 100 největších tuzemských firem s ročními tržbami přesahujícími 23 miliard korun [údaj z roku 2021].
Nejen o lécích v zásobách SSHR
Léky Správa státních hmotných rezerv rezervuje do státních zásob pro případ výpadku jejich dodávek na trh. V takové situaci Správa ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví uvolní potřebný objem léků do lékáren a nemocnic.
Aktuální smlouva s Alliance Healthcare je pouze součástí lékové strategie SSHR. Správa bude v doplňování státních rezerv o léky pokračovat. Podle požadavku Ministerstva zdravotnictví ČR se chystá postupně vypisovat zakázky na rezervaci dalších druhů léků. Půjde o patnáct druhů perorálních antibiotik v kupní ceně za zhruba 750 milionů korun.
Perorální podání značí podání léku ústy ve formě roztoku, suspenze, tobolek, tablet či enterosolventních tablet. To je, že se nerozpouštějí v žaludku, ale až v tenkém střevu.
Správa hmotných rezerv může od loňska nově část svých zásob u obchodníků rezervovat, nemusí už tak veškeré rezervy jenom vlastnit. Novinka se týká léků a zdravotnických prostředků.
Na svých skladech drží Správa například roušky, respirátory třídy FFP2 a FFP3, filtry do polomasek FFP3, zdravotnické rukavice, ochranné štíty a brýle. Dále i výtěrové sety, rychlotesty, ochranné obleky, zdravotnické čepice a návleky na obuv.
Jen v roce 2021 vydala SSHR ze svých zásob pro boj s pandemií covidu-19 více než 56,5 milionu ochranných zdravotnických pomůcek v celkové hodnotě téměř 1,5 miliardy korun.
–ČTK/DNA–